Tag Archive vyhřezlá ploténa u psa konzervativní léčba

Fyzioterapie pro psy s onemocněním meziobratlového disku a míchy

  • protruze meziobratlové ploténky
  • herniace meziobratlové ploténky
  • jiná kompresní a nebo nekompresní onemocnění míchy
  • neurologická onemocnění

 

Fyzioterapie pro takové pacienty je nedílnou součástí léčby. Pravidelná fyzioterapie u zkušeného fyzioterapeuta a domácí cvičení je dlouhodobá záležitost v řádů několika týdnů až měsíců. Doba fyzioterapie je závislá na stupni poškození ploténky a nebo míchy psa. Úspěšnost terapie je velmi závislá na majiteli psa, který mezi jednotlivými terapiemi u fyzioterapeuta se psem cvičí doma několikrát denně (5-8x). To je často pro majitele psa velmi psychicky a někdy i fyzicky náročné. Pokroky jsou často vidět s velmi malým posunem a to může být velmi demotivující.

Jak terapie probíhá:

  • před první terapií je nutné zaslat emailem všechny dostupné veterinární zprávy z vyšetřeních a případné operace
  • součástí první fyzioterapie je vyšetření psa,  sestavení rehabilitačního plánu pro psa a edukace majitele ohledně domácího cvičení. Tato terapie je časově náročnější (1,5-2 hodiny), než následující terapie (1-1,5 hodiny).

 

Cílem fyzioterapie je zlepšení pohybového vzorce chodícího pacienta a minimalizace neurologického deficitu a navrácení schopnosti chůze pacientům nechodícím.

U psů, kteří již nedokáží chodit přirozenou chůzí se nabízí možnost nácvik spinální chůze (Spinal walk), kterou lze naučit psy se zachovaným flexoro-reflexorovým reflexem, vhodným tělesným rámcem a váhou.

V některých případech je rozsah poškození míchy tak velký, že psovi  nelze navrátit schopnost pohybu. Ve většině případů lze pořídit psovi invalidní vozíček, což je pak na uvážení majitele.