Péče o psa v chladném počasí – oblékat a nebo neoblékat?

Péče o psa v chladném počasí – oblékat a nebo neoblékat?

Nastává chladné období a řada majitelů váhá nad tím, zda svého psa do zimního období vybavit oblečkem a nebo ho neoblékat.

Nezapomínejte, že pes má, narozdíl od nás lidí srst, která je chrání před chladem i teplem díky své termoregulační funkci. ( Tedy většina plemen psů srst má a většina lidí srst nemá, na obou stranách  se vyskytují výjimky 🙂   )

Naprosto nesmyslné a kontraproduktivní je oblékání mladého, zdravého, dobře osrstěného psa jen za účelem estetického uspokojení majitele.

Opodstatněné důvody, proč by pes měl být v chladném počasí chráněn FUNKČNÍM oblečkem jsou:

Starý pes – starý pes, který už není příliš aktivní a pohybuje se obtížně a pomalu, pes trpící dysplaziemi, artrozou a nebo degenerativními změnami na páteři by měl rozhodně do chladna být oblečen. Takový pes se už jen obtížně zahřívá svalovou prací, protože pohyb psa je minimální a kvalita a množství svalové hmoty také ubývá. Chlad neprospívá postiženým kloubům  a páteři. Celková schopnost termoregulace u starých psů klesá stejně jako u starých lidí ( staří lidé běžně trpí zimou i v teplém počasí).

Nemocný pes – i mladý pes, který trpí na vracející se blokády v oblasti páteře, pes s degenerativními změnami kloubů, pes s chronickým onemocněním ledvin by měl být v chladném počasí chráněn funkčním oblečkem.

Pes po operaci – pokud je pes v období zimy po operaci a má vyholenou část těla, je na místě ho na přechodnou dobu na delších vycházkách před chladem chránit, než srst doroste. Pokud je narušena integrita srsti, pes poměrně snadno prochladne.

Málo osrstěný pes-bezsrsté plemeno a plemena bez podsady  krátkosrstá plemena se sklonem k „plešatosti“ určitých partií jako například pražský krysařík, dobrman  a nebo bezsrstá plemena by měla být v chladném počasí chráněna.

Při sportovních aktivitách – pes, zahřátý po tréninku by měl při následném odložení (a předchozím zklidnění a „zchlazení“ psa) být chráněn funkčním oblečkem, stejně jako před sportovní aktivitou.

Foto: Nicole Pecková photography, psi zleva: A´Rose Gold Nariel, Artex Mona Carpe Diem, Special Guest Staff Maserati

JAK oblékat psa? 

Obleček pro psa MUSÍ být funkční a chránit důležité části, které před chladem potřebujeme ochránit.
Funkční obleček splňuje následující kritéria:

Je nepromokavý a udržuje konstatní teplotu (pes v něm nemrzne ani se nepřehřívá).

Naprosto nevhodné je oblékat psa do bavlněných, vlněných a nebo šusťákových oblečků, které snadno promoknou. Pokud pes v mraze a nebo velmi chladném počasí tráví vycházku v mokrém oblečení, je to stejné, jako když zmokneme my, lidé a jsme nuceni trávit nějaký čas venku v mokrém oblečení- zpravidla následuje rýma, nachlazení, bolesti v bedrech, zvýšená teplota, zánět močového měchýře, zánět ledvin, zánět vaječníků….u psa hrozí úplně to samé- prostydne, v lepším případě to skončí rýmou, v tom horším zánětem urogenitálního traktu, prochlazením lumbosakrálního nervového plexu, zánětem ledvin….

Není to igelitová pláštěnka.
Igelitová pláštěnka pro psa je nesmyslný výrobek, který přímo ohrožuje psa na zdraví. Pláštěnka sice psa chrání před deštěm, ale voda a vlhkost, která je na zemi vzlíná před končetiny a břicho psa pod igelit, kde se kůže psa zapařuje. Pes může díky zapaření kůže získat například hotspot a nebo jiné onemocnění kůže.

Má zapínání pod břichem a střih jako koňská deka, není to rozhodně svetr, rolák, mikina…

Pes není dítě a jeho tělo není uzpůsobené na to, aby ho majitel oblékal do mikinek, svetříčků a bundiček a přetahoval mu oblečení přes hlavu a končetiny oblékal do rukávků. Jedná se o nevhodnou manipulaci s tělem psa, kterým můžete vytvořit blokádu zejména v krční páteři (v praxi řeším každou zimu několik případů). Funkční obleček má zapínání pod břichem, což zajistí bezpečnou manipulaci.

Chrání všechny části těla psa, které potřebujeme před chladem ochránit. Správný obleček chrání celou páteř od krční páteře po kořen ocasu a chrání velké klouby končetin. pokud bude mít pes kolem krku kožešinový  límec jako letec RAF a oblast ledvin je holá, oblečení naprosto neplní funkci.

Foto: Nicole Pecková photography

About the author

Zuzana Wildmannová administrator

Fyzioterapeut a rehabilitační pracovník malý zvířat (43-001-R), Doporučený terapeut Dornovy metody pro zvířata a odborný konzultant Dornovy metody pro zvířata, zároveň také terapeut Dornovy metody pro lidi, respektive Osteodynamiky. Autorka projektu www.prvnipomocpropsy.cz a lektor seminářů první pomoci pro psy. V roce 2022 úspěšně ukončila studium Vyšší odborné školy zdravotnické v Praze a stala se zdravotnickým záchranářem. Momentálně působí v pražské nemocnici na Urgentím příjmu a u soukromé zdravotnické záchranné služby. Tato profese je vedlejším koníčkem, stejně jako studium automechanického učiliště v dálkové formě. Autorka je majitelkou šestnácti a půl letého psa belgického ovčáka Agiho, pětileté stafbulky Kačenky a ročního belgického ovčáka Sabatona ( Tonyho).

3 Comments so far

Péče o psa v zimním období – První pomoc pro psyPosted on9:12 pm - Lis 29, 2018

[…] psi malých plemen, plemen bez podsady, psi s dysplaziemi, artrozou, spondylozou páteře, syndromem cauda equina a psi staří a s vyholenou srstí ze zdravotních důvodů by měli být do mrazivého počasí oblékání. Naprosto nevhodné jsou oblečky z vlny a oblečky z fleecu- tyto textilie navlhávají a mají zcela opačný efekt, než který chceme-obleček nehřeje, ale chladí.  Při výběru oblečku pro psa dbejte na kvalitu a nepromokavost materiálu. Do mrazu je ideální obleček z nepromokavého materiálu podšitý fleecem. Nejlepší volbou jsou funkční oblečky značky Hurta a nebo Back on Track, které kryjí kyčelní klouby, kořen ocasu i ramenní klouby. Více o problematice oblékání-neoblékání psa naleznete v tomto článku. […]

Tomáš NovotnýPosted on12:10 pm - Led 2, 2020

Pozor na tento článek !!!!!!! je to pouze reclama na 2 výrobce oblečků.. Jako již klasicky u těchto článků – autorem článku není veterinář, ale pouze no-name nezkušená absolvetnka pofiderního kurzu ! nenaleťte, ať svému miláčkovi místo pomoci neublížíte ! raději se obraťte na svého veterináře !!!!!

  Zuzana WildmannováPosted on11:09 pm - Led 18, 2020

  Dobrý den,
  děkuji za váš postřeh. V záložce Odborná způsobilost – http://www.fyziopes.cz/o-mne/odborna-zpusobilost/ se můžete dočíst, jak moc nezkušená absolventka po šesti letech práce v oblasti péče o pohybový aparát zvířat jsem. Nikde se neprezentuji jako veterinární lékař, takže jste skutečně neobjevil nic převratného. Vzhledem k tomu, že mnoho veterinářů je v pohodě s tím, že jejich pacienti jsou navlékáni do naprosto nevyhovujících vlněných a nebo látkových oblečků si myslím, že ne každý veterinář tuto problematiku řeší.
  Pokud si myslíte, že výrobci jako Back on Track, kteří celosvětově dodávají výrobky pro psy, koně a dokonce i lidi si nezaslouží neplacenou (!!!) reklamu z mé strany, tak vám váš názor rozhodně vyvracet nehodlám.
  Jen tak pro vaši informaci- v českém jazyce je obvyklé psát slovo reklama s písmenem k, nikoliv s c.
  S pozdravem
  no name absolventka pofidérních kurzů
  Zuzana Wildmannová

Leave a Reply