Rekondiční a sportovní masáže psů

Rekondiční a sportovní masáže psů

Nejstarší zmínky o masážích pochází z Mezopotámie, staré Číny a Egypta a jsou datovány do doby již od druhé poloviny třetího tisíciletí před naším letopočtem. Ve starověkém Řecku masáže propagoval zejména řecký lékař Hippokratés.
Klasická masáž je jedna z nejstarších manuálních technik, při které se používá tlak, tření, hnětení či vytřásání příslušných svalových partiích. Moderní pojetí masáží zahrnuje i odstranění Trigger pointů, stresových bodů ve svalech a různé specifické masážní techniky, jako je například Breussova masáž, holistická aromaterapeutická masáž  a mnoho dalších.

V posledních letech našly masáže využití i v oblasti péče o zvířata, zejména psy a koně, ze kterých člověk vytvořil plnohodnotného partnera pro sportovní aktivity, případně pracovní využití. Svoje místo mají také v rekonvalescenční péči o zvíře po nemoci, operaci a nebo úraze,  a také jako preventivní, a pro psa velice příjemné ošetření pohybového aparátu.

12181884_995533010470104_1052308099_n

Účinky masáže:

 • podpora regenerace organismu a podpora toku lymfy
 • zlepšení látkové výměny organismu, podpora cirkulace krve a fyziologických procesů v těle
 • vstřebávání otoků ( protiotoková masážní technika a nebo lymfodrenáž)
 • zlepšení činnosti svalů a kloubů
 • odhalení trigger pointů a včasným odstraněním předejití rozvinutí vážnějšího problému ve svalovém a nebo kosterním aparátu
 • pozitivní účinek na psychiku zvířete

 

 Masáž lze využít jako významný diagnostický faktor a preventivní nástroj  k odhalení různých abnormalit v kůži psa, nebo svalových spasmů a otoků, kterých si majitel při běžné péči o psa nemusí všimnout. Zkušený masér dokáže odhalit a odstranit spoušťové a stresové body ve svalech zvířete a předejít tak možným vážnějším problémům v pohybovém aparátu psa do budoucna. 
Druhy masáží:

 • Relaxační masáž

druh masáže, který se soustředí na nervový systém s cílem vyvolání nervového reflexu a podpoření reakce parasympatických nervů.  Při masáži dochází k hluboké relaxaci a uvolnění nervového napětí. Při masáži se uvolní nervové napětí a bloky. Relaxační masáž má vliv i na psychiku zvířete, na přání majitele mohou být použity masážní oleje s relaxačním účinkem od firmy Aromafauna a nebo oleje vlastnoručně namíchané z kvalitního nosného oleje s přídavkem vysoce kvalitního esenciálního oleje firmy DoTerra. Je nutné počítat s tím, že pes je po masáži mírně mastný. Relaxační masáž lze provádět i bez použití olejů.

 

 • Udržovací (kondiční) masáž

masáž udržující kosterní i svalový aparát v dobré kondici, podporující správnou látkovou výměnu a vyplavování toxinů z těla. Při této masáži se zaměřuji na detekci a odstranění spoušťových a stresových bodů a zaměřuji se na uvolnění ztuhlého a přetíženého svalstva.

 

 • Regenerační masáž

vhodná pro psy po velké zátěži a psy sportující. Je vhodným nástrojem pro prevenci hromadění kyseliny mléčné ve svalech a vzniku spoušťových bodů. Regenerační masáž urychluje ozdravné procesy a výrazně podporuje funkci lymfatického systému.

 

Kontradindikace masáže:

 • teplota
 • poranění kůže, které není starší 5ti dnů
 • akutní zranění jakéhokoliv druhu
 • akutní a zánětlivá  onemocnění
 • onemocnění kůže
 • rakovina

 

certifikáty masáže

 

 

 

 

 

 

About the author

Zuzana Wildmannová administrator

Fyzioterapeut a rehabilitační pracovník malý zvířat (43-001-R), Doporučený terapeut Dornovy metody pro zvířata a odborný konzultant Dornovy metody pro zvířata, zároveň také terapeut Dornovy metody pro lidi, respektive Osteodynamiky. Autorka projektu www.prvnipomocpropsy.cz a lektor seminářů první pomoci pro psy. V roce 2022 úspěšně ukončila studium Vyšší odborné školy zdravotnické v Praze a stala se zdravotnickým záchranářem. Momentálně působí v pražské nemocnici na Urgentím příjmu a u soukromé zdravotnické záchranné služby. Tato profese je vedlejším koníčkem, stejně jako studium automechanického učiliště v dálkové formě. Autorka je majitelkou šestnácti a půl letého psa belgického ovčáka Agiho, pětileté stafbulky Kačenky a ročního belgického ovčáka Sabatona ( Tonyho).

Leave a Reply