Obojek versus postroj

Obojek versus postroj

V poslední době je poměrně časté téma mezi majiteli psů, zda svého psa vodit na postroji a nebo obojku.
Z pohledu psího terapeuta mají drtivou většinu problémů s krční páteří a hrudními končetinami právě obojky a jejich nevhodné použití buď z neznalosti majitele a nebo korekce psa za obojek ze strany majitele.
Bohužel jsem se setkala i s případy, kdy pes díky tahání na obojku a mechanické blokádě krční páteře a následné protruzi meziobratlové ploténky přestal úplně chodit. O tomto případu se můžete dočíst zde: Arčí- úspěšná rehabilitace psa s výhřezem meziobratlové ploténky. Zažila jsem mnoho méně závažných případů, kdy psi měli opravdu zbytečné zdravotní problémy vlivem tahání na obojku. Díky tlaku obojku na krční páteř a měkké tkáně okolo krční páteře, včetně průdušnice a jícnu dochází k mnoha zbytečným problémům, kterým lze velice jednoduše předcházet. Co všechno může způsobit blokáda krční páteře se můžete dočíst zde: Blokády krční páteře a atlantooccipitálního kloubu.
Proto pokud váš pes na obojku tahá a nedokáže respektovat chůzi na prověšeném vodítku vinou vaší (ne)výchovy, voďte psa na postroji. 

Co se týče učení štěňat chůze na vodítku, pro začáteční výcvik, kdy štěně učíme respektovat vodítko a štěně se nadšeně vrhá po každém okolojdoucím psu, člověku a vůbec má daleko zajímavější vjemy, které je potřeba prozkoumat je velice vhodné jej učit chůzi na postroji právě kvůli ochraně krční páteře. Uvědomte si, že štěně v růstu má kosti ve vývinu a jakákoliv trvalá vnější síla na vyvíjecí kosti musí nutně mít na kosterním aparátu následky. Terapie u mně absolvovalo mnoho štěnat právě s blokádou krční páteře buď vlivem nějakého karambolu při hře se psy, nárazu do nábytku díky štěněcí nemotornosti a nebo – nejčastěji- vlivem tahání a škrcení se na obojku. Bohužel i dnes se setkávám s majiteli psů, kteří za mnou přijdou se psem, který má tak zablokovaný krk, že se pořádně nemůže ani nažrat a když pátrám po příčině, tak mi sdělí, že chodí do psí školy, kde cvičí na stahovacím obojku a ke korekci psa se používá škubnutí za krk. V době rozvoje výcvikových metod pozitivního charakteru je smutný fakt, že ještě existují takoví „výcvikáři“. A žádný pes si nezaslouží takovou korekci, která poškozuje jeho zdraví. Natož měkkoučké, hravé, malé štěně, které se teprve učí.
Co se týče výcviku a aktivit se psem, existují aktivity, kdy je vysloveně nevhodné použití obojku a to jsou zejména obrany. Bohužel se najdou figuranti, kteří nechávají psa kousat na obojku a nejlépe řetízkovém. Tento nešvar se objevuje jak u sportovní obrany, tak i v policejním výcviku. Figurant, který vás nechá kousat na obojku a nebo vám přímo nařídí kousat na obojku není figurant, ale blbec.
Další aktivitou, kdy je obojek nevhodný je jakákoliv disciplína, kdy pes běhá se psovodem buď běžícím, nebo na kole či koloběžce. Zásadně vždy používejte vhodný postroj do tahu!

Takže jaký postroj vybrat? 

Pokud se rozhodujete o pořízení postroje pro psa na běžné nošení místo obojku, rozhodně se vyplatí investice do na míru šitého postroje. Asi byste nechtěli zjistit, že jste ve zverimexu vybrali špatně padnoucí postroj a vašeho psa dře a můžete ho za týden vyhodit.
Při výběru spíše zvolte postroj podšitý, zvláště u krátkosrstého psa. Postroj nesmí psa dřít, škrtit a ani mu být velký.
Nevhodný je norský postroj. Tento postroj vede přes lopatku psa a jak názorně vysvětluje Brigitte Jost (viz foto), je to stejné, jako by si člověk uvázal popruh přes hrudník a ramena. Člověka by to ovšem tolik neomezilo v pohybu jako psa. Norský postroj omezuje hybnost hrudních končetin, respektive lopatky a ramenního kloubu a zvláště u psa, který na tomto postroji táhne se napětí přenáší zejména do hrudní a krční páteře, ramen a lopatek.
Mnohem vhodnější je postroj, který vede mezi předními nohami psa a kolem hrudníku za lopatkou a neomezuje psa v pohybu.


About the author

Zuzana Wildmannová administrator

Fyzioterapeut a rehabilitační pracovník malý zvířat (43-001-R), Doporučený terapeut Dornovy metody pro zvířata a odborný konzultant Dornovy metody pro zvířata, zároveň také terapeut Dornovy metody pro lidi, respektive Osteodynamiky. Autorka projektu www.prvnipomocpropsy.cz a lektor seminářů první pomoci pro psy. V roce 2022 úspěšně ukončila studium Vyšší odborné školy zdravotnické v Praze a stala se zdravotnickým záchranářem. Momentálně působí v pražské nemocnici na Urgentím příjmu a u soukromé zdravotnické záchranné služby. Tato profese je vedlejším koníčkem, stejně jako studium automechanického učiliště v dálkové formě. Autorka je majitelkou šestnácti a půl letého psa belgického ovčáka Agiho, pětileté stafbulky Kačenky a ročního belgického ovčáka Sabatona ( Tonyho).

12 Comments so far

PetraPosted on10:18 pm - Úno 26, 2018

Dobrý den, mohla bych Vás moc poprosit o tip na nějaký konkrétní produkt, který by byl vhodný? Máme štěně boc, občas táhne na vodítku, a tak bychom rádi postroj, jak píšete. Předem moc děkuji !

  Zuzana WildmanováPosted on11:59 pm - Úno 26, 2018

  Dobrý den, doporučila bych Vám se obrátit přímo na výrobce postrojů na míru, konkrétně mohu doporučit firmu Zero DC. http://www.zerodc.cz/cs/
  Ušijí postroj podle přání a přímo na míru pejskovi- vyhněte se akorát norskému typu postroje ( viz článek 🙂 ).

  S pozdravem

  Zuzana Wildmannová

  JanaPosted on3:11 pm - Úno 27, 2021

  Postroj proti tahani? Na BOC? Zkuste výchovu a vycvik. Ksiry jsou fakt hloupost a tady ta pani terapeutka je opravdu poklad, kdyz doporucuje misto vychovy psa podsite ksiry. Smutne, velmi smutne. Zejmena pak pro ty, kteri takto oksirovanou a naprosto neuvladatelnou boc potkaji.

   Zuzana WildmannováPosted on5:45 pm - Čvc 15, 2021

   Nevím, v čem vidíte problém naučit psa/ štěně respektovat vodítko na postroji a následně přejít na obojek? Samozřejmě je to o výchově a výcviku a nevidím důvod likvidovat psovi při nácviku krční páteř. Pokud někdo ustrne ve výchově psa v bodě, že na psa hodí postroj a dál výchovu neřeší, tak to opravdu není správná cesta. Ale za mě z hlediska zdraví psa lepší volba, než x let psa nechat škrtit na obojku a situaci nechat zajít třeba k herniaci disku v oblasti krční páteře.

Zuzana WildmannováPosted on9:15 am - Pro 5, 2019

Dobrý den,
to, že pes neumí chodit na vodítku je opravdu důsledek toho, že je pes nevychovaný. Nebo jaké myslíte, že jsou důvody toho, že pes nerespektuje vodítko a chůzi na prověšeném vodítku? Měla jsem fenu malinoise, která byla týraná a velmi nevychovaná a na obojku chodila zásadně po zadních. Správným vedením se za pár týdnů naučila chodit na prověšeném vodítku. Současná stafbulka, kterou jsem si brala jako půlroční a nepolíbenou výchovou a výcvikem absolutně neovládala chůzi na vodítku a trvalo to zhruba týden, než pochopila, že na obojku se netahá.
Možná kdybyste viděla několik desítek psů zmrzačených vlastním majitelem a jeho pasivitě v výchově, zaujala byste jiný názor. Za ten váš děkuji, nicméně s vámi absolutně nesouhlasím.

  RadkaPosted on1:34 am - Dub 11, 2021

  Dobrý den, velmi by mě zajímal způsob výchovy správné chůze na vodítku. Máme skoro půl roční štěně staforda a s taháním na vodítku bojujeme, vy zde píšete, že to vaši psi byli schopni pochopit během několika týdnů. Zajímá mě to právě kvůli tomu, že postroj nám nebyl doporučen z toho důvodu, že máme štěně, které velmi rychle roste a tím pádem by nám vydržel postroj na míru maximálně 14 dní. Zároveň ale nechceme našeho psa zmrzačit obojkem.

LenkaPosted on2:15 am - Pro 25, 2020

Dobrý večer, mohu Vás poprosit o radu, jak naučit psa chodit na vodítku bez tahání, když Vám se to po týdnu povedlo u týraných, nevychovaných psů?
Mě se nedaří svého psa chození na vodítku bez tahání naučit. Děkuji za odpověď. S pozdravem Lenka Zelenková .

  Zuzana WildmannováPosted on5:38 pm - Čvc 15, 2021

  Pokud nemůžete odnaučit svého psa tahat, vyhledejte pomoc někoho, kdo se výcvikem psa zabývá. Já poradenství ohledně výcviku a výchovy psa neposkytuji.

Bara TomankovaPosted on6:30 pm - Bře 14, 2021

Dobrý den,
četla jsem Váš článek o postrojích pro psy. Myslíte, že pro 5 měsíční štěně flat retrívra by byl vhodný tento typ postroje https://www.spokojenypes.cz/non-stop-line-grip-cerny-vel-5/
nebo jaký typ postroje byste, prosím doporučila? díky, hezký den Bára

Leave a Reply