Obojek versus postroj

Obojek versus postroj

V poslední době je poměrně časté téma mezi majiteli psů, zda svého psa vodit na postroji a nebo obojku.
Z pohledu psího terapeuta mají drtivou většinu problémů s krční páteří a hrudními končetinami právě obojky a jejich nevhodné použití buď z neznalosti majitele a nebo korekce psa za obojek ze strany majitele.
Bohužel jsem se setkala i s případy, kdy pes díky tahání na obojku a mechanické blokádě krční páteře a následné protruzi meziobratlové ploténky přestal úplně chodit. O tomto případu se můžete dočíst zde: Arčí- úspěšná rehabilitace psa s výhřezem meziobratlové ploténky. Zažila jsem mnoho méně závažných případů, kdy psi měli opravdu zbytečné zdravotní problémy vlivem tahání na obojku. Díky tlaku obojku na krční páteř a měkké tkáně okolo krční páteře, včetně průdušnice a jícnu dochází k mnoha zbytečným problémům, kterým lze velice jednoduše předcházet. Co všechno může způsobit blokáda krční páteře se můžete dočíst zde: Blokády krční páteře a atlantooccipitálního kloubu.
Proto pokud váš pes na obojku tahá a nedokáže respektovat chůzi na prověšeném vodítku vinou vaší (ne)výchovy, voďte psa na postroji. 

Co se týče učení štěňat chůze na vodítku, pro začáteční výcvik, kdy štěně učíme respektovat vodítko a štěně se nadšeně vrhá po každém okolojdoucím psu, člověku a vůbec má daleko zajímavější vjemy, které je potřeba prozkoumat je velice vhodné jej učit chůzi na postroji právě kvůli ochraně krční páteře. Uvědomte si, že štěně v růstu má kosti ve vývinu a jakákoliv trvalá vnější síla na vyvíjecí kosti musí nutně mít na kosterním aparátu následky. Terapie u mně absolvovalo mnoho štěnat právě s blokádou krční páteře buď vlivem nějakého karambolu při hře se psy, nárazu do nábytku díky štěněcí nemotornosti a nebo – nejčastěji- vlivem tahání a škrcení se na obojku. Bohužel i dnes se setkávám s majiteli psů, kteří za mnou přijdou se psem, který má tak zablokovaný krk, že se pořádně nemůže ani nažrat a když pátrám po příčině, tak mi sdělí, že chodí do psí školy, kde cvičí na stahovacím obojku a ke korekci psa se používá škubnutí za krk. V době rozvoje výcvikových metod pozitivního charakteru je smutný fakt, že ještě existují takoví „výcvikáři“. A žádný pes si nezaslouží takovou korekci, která poškozuje jeho zdraví. Natož měkkoučké, hravé, malé štěně, které se teprve učí.
Co se týče výcviku a aktivit se psem, existují aktivity, kdy je vysloveně nevhodné použití obojku a to jsou zejména obrany. Bohužel se najdou figuranti, kteří nechávají psa kousat na obojku a nejlépe řetízkovém. Tento nešvar se objevuje jak u sportovní obrany, tak i v policejním výcviku. Figurant, který vás nechá kousat na obojku a nebo vám přímo nařídí kousat na obojku není figurant, ale blbec.
Další aktivitou, kdy je obojek nevhodný je jakákoliv disciplína, kdy pes běhá se psovodem buď běžícím, nebo na kole či koloběžce. Zásadně vždy používejte vhodný postroj do tahu!

Takže jaký postroj vybrat? 

Pokud se rozhodujete o pořízení postroje pro psa na běžné nošení místo obojku, rozhodně se vyplatí investice do na míru šitého postroje. Asi byste nechtěli zjistit, že jste ve zverimexu vybrali špatně padnoucí postroj a vašeho psa dře a můžete ho za týden vyhodit.
Při výběru spíše zvolte postroj podšitý, zvláště u krátkosrstého psa. Postroj nesmí psa dřít, škrtit a ani mu být velký.
Nevhodný je norský postroj. Tento postroj vede přes lopatku psa a jak názorně vysvětluje Brigitte Jost (viz foto), je to stejné, jako by si člověk uvázal popruh přes hrudník a ramena. Člověka by to ovšem tolik neomezilo v pohybu jako psa. Norský postroj omezuje hybnost hrudních končetin, respektive lopatky a ramenního kloubu a zvláště u psa, který na tomto postroji táhne se napětí přenáší zejména do hrudní a krční páteře, ramen a lopatek.
Mnohem vhodnější je postroj, který vede mezi předními nohami psa a kolem hrudníku za lopatkou a neomezuje psa v pohybu.


About the author

Zuzana Wildmannová administrator

Doporučený terapeut Dornovy metody pro zvířata a odborný konzultant Dornovy metody pro zvířata, zároveň také terapeut Dornovy metody pro lidi, respektive Osteodynamiky. Autorka projektu www.prvnipomocpropsy.cz a lektor seminářů první pomoci pro psy. V současné době student třetího ročníku Vyšší odborné školy zdravotnické v Praze v oboru Diplomovaný zdravotnický záchranář.

5 Comments so far

PetraPosted on10:18 pm - Úno 26, 2018

Dobrý den, mohla bych Vás moc poprosit o tip na nějaký konkrétní produkt, který by byl vhodný? Máme štěně boc, občas táhne na vodítku, a tak bychom rádi postroj, jak píšete. Předem moc děkuji !

Gabriela FlimmelovaPosted on11:36 pm - Pro 4, 2019

Dobry den, mate fajn stránky, jen mě ale zamrzela pasivně agresivní poznámka o psovi, který tahá, jako výsledku vlastní nevychovy… nejen, ze to nehezky vypadá, taky to ale není vždy pravda, a on profesionála je odsuzováni to poslední, co očekávám. Hodně zdaru v další práci.

    Zuzana WildmannováPosted on9:15 am - Pro 5, 2019

    Dobrý den,
    to, že pes neumí chodit na vodítku je opravdu důsledek toho, že je pes nevychovaný. Nebo jaké myslíte, že jsou důvody toho, že pes nerespektuje vodítko a chůzi na prověšeném vodítku? Měla jsem fenu malinoise, která byla týraná a velmi nevychovaná a na obojku chodila zásadně po zadních. Správným vedením se za pár týdnů naučila chodit na prověšeném vodítku. Současná stafbulka, kterou jsem si brala jako půlroční a nepolíbenou výchovou a výcvikem absolutně neovládala chůzi na vodítku a trvalo to zhruba týden, než pochopila, že na obojku se netahá.
    Možná kdybyste viděla několik desítek psů zmrzačených vlastním majitelem a jeho pasivitě v výchově, zaujala byste jiný názor. Za ten váš děkuji, nicméně s vámi absolutně nesouhlasím.

Leave a Reply