Dornova metoda pro psy

Dornova metoda pro psy

Dornova metoda je jemná manuální terapie, prováděná v dynamice svalového aparátu. To se děje volným a přirozeným pohybem za aktivní účasti pacienta.Tímto pohybem se obchází svalová ochrana a je možná volná manipulace s klouby, kostmi a obratli. Navrácením kostí a kloubů na fyziologické místo se vyrovnává celková statika a dynamika. Nejedná se o masáž, ale o osteopatickou metodu.
DM je bezpečná terapie a zvířaty je velmi dobře přijímána.

Co „dornovka“ je a kdy je vhodné se psem přijít se dočtete v tomto článku a nebo ve článku „Dornovka“ pro psa- proč a kdy přijít?

Na úvod několik  slov zakladatele osteopatie:

„Kosti, klouby a tkáně mají úzký vztah k vnitřním obranným silám organismu. Opatrnými hmaty povolíme zablokované klouby a ztvrdlou tkáň. Krev a mízní mok může znovu proudit a nervová tkáň bude opět normálně zásobována. Najdi to, uveď to do pořádku a nech to v klidu. „

Andrew T. Still 22.6. 1874

Původ Dornovy metody

Dornova metoda je známá především jako terapie humánní, její původ sahá daleko do minulosti, kdy se podobnými technikami ošetřovala i zvířata. Dieter Dorn, majitel pily v Lautrachu v Allgau si zablokoval páteř a proto  vyhledal sedláka známého tím, že umí napravovat bolavá záda nejen lidem, ale i zvířatům, především koním. Sedlák panu Dornovi pomohl od bolesti a pana Dorna jeho práce zaujala a naučil se od něj několik hmatů. Zanedlouho sedlák zemřel a pan Dorn začal sám intuitivně pomáhat lidem v okolí a postupně vypracoval metodu, kterou jeho žáci nazvali DORNOVA METODA.

Do České republiky se tato metoda dostala díky Mgr. Zuzaně Prouzové, která žila v Německu a tuto metodu se naučila a přivezla k nám.
Andrea Dunová propracovala metodiku DM pro zvířata a svou metodiku nyní vyučuje v Čechách i na Slovensku. Je jedinou lektorkou v republice, která komplexně školí svoje žáky a trvale sleduje jejich práci a poskytuje další vzdělávání.

Pro koho je DM vhodná

DM je vhodná pro psa jakékoliv velikosti a věku.

DM se může použít pro zdravé zvíře jako preventivní a kondiční ošetření- velmi vhodné pro sportovně aktivní psy jako jsou agility psi, lovečtí psi, canicrossoví psi, coursingoví psi a další.

Samozřejmě mohou být Dornovou metodou ošetřeni i zdraví psi, kteří nejsou sportovně aktivní z preventivních důvodů a zlepšení kondice pohybového aparátu.

Tato terapie je velice vhodná pro zvířata po úrazech různého původu, velice příznivý vliv má DM na psy s dysplazií kyčelních  kloubů, spondylozou páteře, artrozou kloubů, osteochondrozou – terapie po chirurgickém zákroku a má příznivý vliv na mnoho dalších zdravotních problémů.

Pro koho DM vhodná není

Dornovou metodou nelze ošetřit zvířata, která nejsou klinicky zdravá,mají zvýšenou tělesnou teplotu, oteřenou ránu, vředy, mají zhmožděné a nebo narušené svaly, zlomeniny a nebo akutní revmatický stav kloubů, srostlé obratle. Březí zvíře může být ošetřeno ve výjimečném případě.
Zvíře, které utrpělo úraz, může být ošetřeno nejdříve za tři dny po úrazu a to po  zhodnocení stavu psa terapeutem a konzultaci s ošetřujícím veterinárním lékařem.

Nelze ošetřit zvíře, kterému byla diagnostikována rakovina.

POSTUP OŠETŘENÍ PSA DORNOVOU METODOU

  • seznámení terapeuta se psem a jeho majitelem,  navázání kontaktu se zvířetem
  • obeznámení terapeuta se zdravotním stavem psa, majitel vyplní kartu zvířete a souhlas s ošetřením
  • zrakové posouzení zvířete, zrakové posouzení psa v pohybu na vodítku, pes  předvedený majitelem
  • ošetření Dornovou metodou, majitel je vždy přítomen
  • seznámení majitele s výsledkem ošetření, případné doporučení na další vyšetření u veterinárního lékaře (viz níže)
  • ošetření psa trvá cca 40- 60 minut

Frekvence ošetření

Pokud pes přichází na terapii poprvé, po prvním ošetřením se provádí kontrolní ošetření po třech týdnech (3-4týdny), aby terapeut zjistil, jak tělo na terapii zareagovalo, případně dorovnal drobné nesrovnalosti v kosterním aparátu. Preventivní ošetření se provádí zpravidla dvakrát ročně, u sportovně aktivních psů se sklonem k potížím s pohybovým aparátem doporučuji kvartální frekvenci ošetření. Pokud se jedná o vážnější problém, interval ošetření dle potřeby a závažnosti problému zkracujeme. Dornova metoda nevytváří závislé pacienty. Po odstranění problému pacient dochází podle potřeby a v ideálním případě pouze na preventivní ošetření.

Spolupráce s veterinárním lékařem

Pokud bude ošetřováno zvíře po úraze, nemoci a nebo operaci, vyžaduji předem sdělení kontaktu na Vašeho veterinárního lékaře za účelem konzultace stavu Vašeho psa. Vyhrazuji si právo terapii psa odložit na pozdější termín, bude-li to vyžadovat zdravotní stav psa.

Po terapii DM Vám mohu doporučit návštěvu veterinárního lékaře ohledně RTG vyšetření problémových partií, případně dalších vyšetřeních. Zda doporučení budete akceptovat, je rozhodnutí Vaše.

zdroj textu : Andrea Dunová, Dornova metoda- zvířata

fotografie: archiv autorky textu

About the author

Zuzana Wildmannová administrator

Fyzioterapeut a rehabilitační pracovník malý zvířat (43-001-R), Doporučený terapeut Dornovy metody pro zvířata a odborný konzultant Dornovy metody pro zvířata, zároveň také terapeut Dornovy metody pro lidi, respektive Osteodynamiky. Autorka projektu www.prvnipomocpropsy.cz a lektor seminářů první pomoci pro psy. V roce 2022 úspěšně ukončila studium Vyšší odborné školy zdravotnické v Praze a stala se zdravotnickým záchranářem. Momentálně působí v pražské nemocnici na Urgentím příjmu a u soukromé zdravotnické záchranné služby. Tato profese je vedlejším koníčkem, stejně jako studium automechanického učiliště v dálkové formě. Autorka je majitelkou šestnácti a půl letého psa belgického ovčáka Agiho, pětileté stafbulky Kačenky a ročního belgického ovčáka Sabatona ( Tonyho).

14 Comments so far

Konopová JitkaPosted on9:47 pm - Říj 24, 2016

Dobrý den, máme 10 letou vykastrovanou fenku, Martinku. Kříženec prý pražského krysařík a matky oříšek a pudl. Asi v 5 letech operace páteře (vyhřezlá ploténka v oblasi bederní), letos po 5ti letech daší operace v oblasi křížové. V kohoutku měří asi 34 cm, váží kolem 8 kil. Je velmi čilá. Prosím o sdělení, zda byste se na ni podívala. Poslední operace proběhla letos v květnu.
Děkuji za odpověď.
Jitka Konopová
Přípotoční 831/5
Praha 10
Tel.: 702589237

    Zuzana WildmanováPosted on12:35 am - Říj 25, 2016

    Dobrý den,
    ano, určitě se na ni mohu podívat. Pro domluvu termínu prosím volejte na 608 666 373.
    Hezký večer,

    Zuzana Wildmannová DoTh

Věra BurešováPosted on10:17 am - Lis 21, 2016

Dobrý den, nevím si rady s fenkou šarpeje – stáří 12,5 roku, váha 28kg. Ve věku 4 roky prodělala
pravděpodobně něco jako mrtvičku, při běhání zakňučela, sedla na zadek a už se nezvedla. Po léčbě
na VK v Brně se postupně sama postavila na nohy, ikdyž bylo vidět, že nohu trochu tahala za sebou.
Ale vše v pohodě. Poslední dobou se jí špatně vstávalo, ale pořád dobré. Minulý týden zůstala v noci
ležet venku, vůbec se nepostavila na nohy sama. Návštěva u veterináře znamenala operaci dělohy a vaječníků pro velký zánět. Pan doktor si myslel, že jí děloha tlačila na páteř a tím nemohla vstát.
Operaci a pooperační stav zvládla dobře, žere, snahu má, ale na nohy se postavit sama nedokáže
a nevydrží vlastně ani když ji postavíme. Dilema je velké, už jsme se rozhodli, že ji nebudeme trápit,
ale úžasná paní doktorka nám říkala ať to ještě nevzdáváme. Hledám tedy fyzioterapeuta, ale bohužel mi vyšel jediný výsledek v republice a to jste Vy a to je od nás na druhé straně republiky.
Takhle mi asi neporadíte, přesto tonoucí se stébla chytá. Byla bych ráda alespoň za Váš názor, zda-li
se dá v těchto případech bojovat a nebo psa ušetřit trápení.
Děkuji za Váš čas a jakoukoliv zprávu.
Burešová Věra, okres Prostějov

    Zuzana WildmanováPosted on11:29 pm - Lis 21, 2016

    Dobrý den, rozhodně nejsem jediná v republice, doporučuji podívat se na tento odkaz a podle lokality si vybrat prověřeného a osvědčeného terapeuta někde poblíž u Vás: http://dornovametoda-zvirata.cz/doporuceni-terapeute/
    Určitě bych stav zkonzultovala při osobní návštěvě ve spolupráci s veterinářem, někteří terapeuté jsou zároven i veterináři, což je samozřejmě velká výhoda. Moc držím palce, kdybych mohla ještě s něčím poradit, neváhejte se optat. Hodně štěstí, zdravím do Prostějova a posílám podrbání za uchem pro tu nemocnou psí holku 🙂

Monika MálkováPosted on4:37 pm - Lis 24, 2016

Dobrý den,
chtěla bych se zeptat,zda je možné touto metodou pomoci pejskovi,je to kříženec jezevčíka a jorkšíra, je mu 10 let.
V poslední době se hodně třepe na zadní nohy,i když je v klidu,leží a pod.,
Je asi tak 2 roky po vykastrování,ale poslední dobou je to horší.
Má začínající zákal,a občas ho pobolívají záda.
Jsme z druhé strany republiky,ale dcera ho má momentálně v Praze.
Děkuji za odpověď
Málková Monika

    Zuzana WildmanováPosted on10:58 pm - Lis 26, 2016

    Dobrý den, zřejmě ano, ovšem rozhodně bych doporučila vyšetření neurologické vyšetření veterinářem, mohu vřele doporučit pana doktora Velebného z AAvetu. Dornově metodě je nakloněn a vyloučí případné kontraindikované stavy pro DM. Pro další komunikaci bude nejlepší, když mi zavoláte na telefonní číslo 608666373.
    Hezký večer,
    Zuzana Wildmannová

MinaříkováPosted on1:09 pm - Čvn 7, 2017

Dobrý den.
Můj Vipet utrpěl dvakrát úraz a sice natržení svalů na zadních steheních svalech.poprve se to dobře hnojili,ale po roce při házení freesbe se mu úraz obnovil.Ale nyní hojení na jedné straně neproběhlo dobře.část svalů je propadlá,má tam jamku,a navíc to vypadá na zbytnělou šlachu….je možné mu pomoci Dornovou metodou?Děkuji

    Zuzana WildmannováPosted on4:00 pm - Čvc 31, 2018

    Dobrý den, natržení svalů bývá často způsobené špatným postavením pánve, velkých kloubů a nevhodným přetížením psa. Každý pes, pokud se věnuje nějaké sportovní aktivitě by měl absolvovat minimálně jednou do roka preventivní ošetření.
    Dornova metoda ve vašem případě může pomoci psu srovnat opěrný aparát, aby pokud možno k dalším rupturám svalů nedocházelo. Objednat na terapii se můžete mailem a nebo telefonicky.

    Zuzana Wildmannová

VendulaPosted on12:48 pm - Pro 5, 2018

Dobry den, mam 6ti leteho jezevcika, zjistili nam ze ma artrozu patere a doporucili nam dornovu metodu. Nekde jsem slysela ze artroza je zanet a ze to se na dornovu metodu nehodi. Jak to tedy opravdu je? 🙂 jinak pejsek js aktivni, jen mel obcas male boleesti, dekuji

    Zuzana WildmannováPosted on11:34 pm - Pro 5, 2018

    Dobrý den, Dornova metoda je na artrotické stavy vhodná. Artrozu nevyřešíme, ovšem úleva je značná při důkladném uvolnění fascií okolo postižených částí těla.

Kateřina BrodskáPosted on10:16 am - Kvě 8, 2020

Dobrý den, ráda bych se zeptala jestli je vhodná Dornova metoda pro naši psí holku,je jí 7 let a trpí na ústřel zad ,teď momentálně jsme ve stavu léčby.Dostala injekci proti bolesti a na 4 dny léky snažím se jí držet v teple a klidu.Ale i přes medikaci je vidět ,že není v pohodě .Kdy je pro ni metoda vhodná,moc bych jí chtěla ulevit.Děkuji moc za odpověď.

    Zuzana WildmannováPosted on7:59 pm - Kvě 11, 2020

    Dobrý den,
    v akutním stavu rozhodně ne, stejně jako u lidí. Po ukončení léčby se můžete objednat mailem a nebo telefonicky.

    S pozdravem

    Zuzana Wildmannová

Denisa VilimovskáPosted on6:27 pm - Srp 1, 2023

Dobrý den,
nikde na Vas nemohu najít emailový kontakt a ráda bych se zeptala na pár základních informací o dornove metodě. Mohla by jste mě prosím kontaktovat na email?
Moc děkuji. 🙂
Vilimovská

Leave a Reply