Tag Archive

Oblékání psa – ano či ne z pohledu psího terapeuta

Nastává zimní období a řada majitelů váhá nad tím, zda svého psa do zimního období vybavit oblečkem a nebo ho neoblékat. Jsem zastáncem oblečení psa v případě, že obleček plní funkci ochrany a ne funkci módy. Pes je pes a nechme ho být psem. Yorkshire teriér, původně odolné plemeno z chladného Yorkshiru by neměl sloužit jako živá panenka, každý den na vycházku „vystajlovaná“ jinak, jdoucí buď po svých vedle stejně stylizované paničky, nebo hůř, nesoucí se ve stejně barevně laděné kabelce.

Nezapomínejte, že pes má, narozdíl od nás lidí srst, která je chrání před chladem i teplem díky své termoregulační funkci. ( Tedy většina plemen psů srst má a většina lidí srst nemá, na obou stranách  se vyskytují výjimky 🙂   )
Psi, kteří mají krátkou a nebo žádnou srst (naháč, pinčové, krysaříci, krátkosrsté čivavy), je na místě v zimě oblékat, stejně jako psy- seniory, psy po operacích, psy, které je nutno i v zimě baňkovat v oblasti páteře při aplikaci Dornovy metody a je tedy nutné vyholovat pruh srsti na zádech, a psy, kteří opakovaně trpí v chladných měsících bolestmi zad z prochladnutí.
Obleček pro psa by měl mít určité vlastnosti, aby plnil svou funkci a nebyl spíše ke škodě.

  • obleček nesmí psa nikde škrtit a nebo dřít– dbejte na výběr správné velikosti-pokud budete mít vysoce moderní a slušivý kabátek pro psa, ze kterého bude mít odřeniny v oblasti popruhů, je to spíše ke škodě než k užitku. Obleček kupujte v kamenném obchodě, kde jej lze psovi vyzkoušet a krátce se projít po prodejně, pokud objednáváte online z e shopu, dvakrát měřte, jednou objednávejte 🙂
  • vybírejte NEPROMOKAVÝ obleček– dbejte na funkčnost a ne estetiku. Koneckonců, i kvalitní softshellový oblek může být moderní, hezký a funkční zároveň. Podotýkám, že kvalitní obleček může být dražší, než průměrně kvalitní lyžařská bunda pro majitele. Koupí kvalitního oblečku ovšem neprohloupíte. Pokud budete psa oblékat do „módních“ vlněných, nebo látkových svetrů, mikin, bund, sukýnek a podobně, zaděláváte si na zdravotní problém psa. Ve chvíli, kdy psovi obleček promokne, okamžite přestává plnit ochrannou funkci. Pokud pes v mraze a nebo velmi chladném počasí tráví vycházku v mokrém oblečení, je to stejné, jako když zmokneme my, lidé a jsme nuceni trávit nějaký čas venku v mokrém oblečení- zpravidla následuje rýma, nachlazení, bolesti v bedrech, zvýšená teplota, zánět močového měchýře, zánět ledvin, zánět vaječníků….u psa hrozí úplně to samé- prostydne, v lepším případě to skončí rýmou, v tom horším zánětem urogenitálního traktu, prochlazením lumbosakrálního nervového plexu, zánětem ledvin….
  • chraňte důležité části těla– pokud bude mít pes kolem krku kožešinový  límec jako letec RAF a oblast ledvin je holá, oblečení naprosto neplní funkci. Chraňte záda, zejména oblast beder, u psů, trpící artrozou se snažte chránit také postižené klouby. V ideálním případě chraňte i oblast břicha, zejména u malých plemen. Na šáličky, nákrčníky, kapucky a podobné „vychytávky“ můžete klidně zapomenout. Šance, že psovi „nastydne“ krk, je opravdu malá. Pokud má ovšem pes problém v oblasti krční páteře, je ochrana krku na místě také.

 

 

Pokud máte psa, se kterým aktivně sportujete a v mezičase tréninku psa odkládáte do kotce a nebo kenelly venku, myslete na to, že pokud psa-sportovce se zahřátými svaly odložíte v mraze venku, následkem bude minimálně svalová ztuhlost, případně větší zdravotní komplikace. Pes by měl po tréninku dostatečně vychladnout, ideálně proveďte po tréninku strečink a teprve posléze jej odložte – v těchto případech vidím opodstatnění  pro např.softshellový oblek chránící alespoň záda i pro plemena, jako je například malinois, zejména, pokud má pes po zátěži strávit v kotci nějaký delší čas.