Dornova metoda je jemná manuální terapie, která se řadí mezi osteopatické metody. Je vhodná jako preventivní ošetření zvířat každého věku a na řešení mnoha pohybových potíží zvířat i lidí. Tato technika ovšem není všespásná, jak se někdy traduje zejména na sociálních sítích a jako každá má své limity a kontraindikace.
Dornova metoda v kombinaci s fasciálními technikami je pro mě nejpoužívanější technika. Jsou však případy, kdy je nutné přistoupit k jiným postupům, zejména v případě neurologických pacientů.
Pro koho je DM vhodná
DM je vhodná pro psa jakékoliv velikosti a věku.
DM se může použít pro zdravé zvíře jako preventivní a kondiční ošetření- velmi vhodné pro sportovně aktivní psy jako jsou agility psi, lovečtí psi, canicrossoví psi, coursingoví psi a další.
Samozřejmě mohou být Dornovou metodou ošetřeni i zdraví psi, kteří nejsou sportovně aktivní z preventivních důvodů a zlepšení kondice pohybového aparátu.
Tato terapie je velice vhodná pro zvířata po úrazech různého původu, velice příznivý vliv má DM na psy s dysplazií kyčelních kloubů, spondylozou páteře, artrozou kloubů, osteochondrozou – terapie po chirurgickém zákroku a má příznivý vliv na mnoho dalších zdravotních problémů.
Pro koho DM vhodná není
Neošetřují se zvířata březí, akutně nemocná a nebo s onkologickým nálezem.
Zvíře, které utrpělo úraz, může být ošetřeno nejdříve za tři dny po úrazu a to po zhodnocení stavu psa terapeutem a konzultaci s ošetřujícím veterinárním lékařem.
POSTUP OŠETŘENÍ PSA DORNOVOU METODOU
- seznámení terapeuta se psem a jeho majitelem, navázání kontaktu se zvířetem
- obeznámení terapeuta se zdravotním stavem psa, majitel vyplní kartu zvířete a souhlas s ošetřením
- zrakové posouzení zvířete, zrakové posouzení psa v pohybu na vodítku, pes předvedený majitelem
- ošetření Dornovou metodou, majitel je vždy přítomen
- seznámení majitele s výsledkem ošetření, případné doporučení na další vyšetření u veterinárního lékaře (viz níže)
- ošetření psa trvá cca 40- 60 minut
Frekvence ošetření
Pokud pes přichází na terapii poprvé, po prvním ošetřením se provádí kontrolní ošetření po třech týdnech (3-4týdny), aby terapeut zjistil, jak tělo na terapii zareagovalo, případně dorovnal drobné nesrovnalosti v kosterním aparátu. Preventivní ošetření se provádí zpravidla dvakrát ročně, u sportovně aktivních psů se sklonem k potížím s pohybovým aparátem doporučuji kvartální frekvenci ošetření. Pokud se jedná o vážnější problém, interval ošetření dle potřeby a závažnosti problému zkracujeme.
Spolupráce s veterinárním lékařem
Pokud bude ošetřováno zvíře po úraze, nemoci a nebo operaci, vyžaduji předem zaslání veterinárních zpráv z léčby psa a případně RTG snímky, jsou-li k dispozici. NEOŠETŘUJI zvířata s akutním problémem, která neprošla veterinárním vyšetřením.
fotografie: archiv autorky textu
About the author