Blokády krční páteře a atlantooccipitálního kloubu

Blokády krční páteře a atlantooccipitálního kloubu

Protože stále narážím na nepochopení ze strany veterinárních lékařů, že blokády krční páteře a atlantooccipitálního kloubu způsobují neurologické příznaky, včetně ataxie, rozhodla jsem se sepsat krátké pojednání o této problematice a zpracovala jeden případ psa s blokádou v této oblasti do videosnímku, kde je vidět stav psa před rehabilitací a stav psa po rehabilitaci.

Mechanická blokáda v této oblasti způsobuje velice nepříjemné neurologické projevy jak u lidí, tak u zvířat. Bohužel, řada veterinářů i humánních lékařů stále nepřikládá těmto blokádám velký význam. Setkala jsem se s tím, že poměrně vyhlášený veterinář navrhoval utracení psa s neurologickými příznaky a vyloučil možnost mechanické blokády krční páteře, ačkoliv historie úrazů psa jasně směřovala k jednoduché a prosté diagnoze- mechanický blok krčních obratlů. Setkala jsem se s tím, že mi veterinář z očí do očí tvrdil, že z medicínského hlediska není možné, aby měl pes poruchy rovnováhy z důvodu posunutého atlasu (prvního krčního obratle), ačkoliv jsem mu pokládala rozumné protiargumenty. Ne, ne, ne a ne.
Pojďme se tedy podívat blíže na to, co může způsobovat blokáda krčních obratlů a atlantooccipitálního skloubení. Pro ujasnění vážnosti blokád v této oblasti několik anatomických faktů: 12 párů hlavových nervů (nervi craniales), jsou rozdělené do tří funkčních skupin -motorické, senzorické, smíšené, a vystupují z mozkového kmenu kromě I.a II. hlavového nervu, které jsou vývojově výchlipkami mozku. Ve zkratce řečeno, mají za úkol inervovat mimické svaly, okohybné svaly, zajišťují čichové a zrakové funkce, dále mají na starost PŘENÁŠENÍ INFORMACÍ O ROVNOVÁZE, GRAVITACI A POHYBU (sluchově rovnovážný nerv), inervují například svaly jazyka, lichoběžníkový sval a kývač hlavy (mimo jiné).
Krční nervy ( nervi cervicales ), tedy 8 párů krčních spinálních nervů pak inervují kůži a svaly předních končetin, hlavy a krku.
Tolik k anatomicko-neurologickému základnímu minimu pro pochopení dalších souvislostí.
Pokud tedy dojde k útlaku a nebo posunu atlantooccipitálního skloubení, což je elipsovitý kloub, spojující lebku, (epikondyly týlní kosti) a atlas (první krční obratel), a nebo k posunu krčních obratlů, zákonitě toto ovlivní funkci nervů, vystupujících z mozkového kmene a krční páteře.
Pak následují příznaky jako jsou například:

  • nedostatečný mrkací reflex
  • zvýšený nitrooční tlak (oči „lezou z důlků“)
  • nervy psa IIpes špatně polyká, špatně žere, špatně pije (souvisí i s blokádou jazylky)
  • omezená funkce mimických a uchohybných svalů
  • nepřirozené držení hlavy a krku, pes nedokáže spát v obvyklé pozici, nevyjde schody, nevyskočí do auta, je neochotný k pohyb
  • ataxie- pes se motá, při chůzi škrtá předními drápy, překlubuje prsty nohou, vrávoravá chůze, stížené překonání jednoduchých překážek ( obrubník, vyšší tráva, klestí v lese…
  • ve vzácných případech se setkáváme i s tím, že blokády vyvolávají epileptické záchvaty
  • můžou nastat i opakující se stavy krátkého bezvědomí, stavy podobné mozkové mrtvici

Tato problematika se týká mimo zvířat samozřejmě i lidí.
Zde si můžeme uvést mimo výše uvedené příznaky u psů ( totožné s příznaky u lidí, ovšem my lidé neškrtáme drápky o zem 🙂 ).
U lidí můžeme popsat také stavy jako jsou závratě, úporné až kruté bolesti hlavy, migrenózní stavy, rozdvojené vidění, vrávoravá chůze, pocit houpání se jako na lodi. Nepochybuji, že podobně se mohou cítit i psi, ale tyto příznaky nám bohužel nesdělí jako lidský pacient.

nervové nervy u lidí

V uvedeném videu je fenka yorkshire teriéra Nessi majitelů Novákových ze Sedlčan. Pan Novák také pořídil videosnímky z doby před rehabilitací a po rehabilitaci a umožnil mi je zpracovat do článku s videopřílohou, za což mu patří velké poděkování.

Majitelé po počátku příznaků navštívili veterinární kliniku Na Weilovně, konkrétně pana doktora Stloukala a paní doktorku Melicharovou. Oba lékaři provedli řadu klinických vyšetření, aby vyloučili infekci CNS a nebo shunt či další onemocnění, provedli RTG snímky. Majitelé také navštívili veterinární kliniku Jaggy, kde jim doporučili MRI a následnou operaci ( ???).
Naštěstí lékaři z příbramské kliniky patří k těm osvícenějším a fyzioterapii zvířat naklonění a proto mě přizvali na konzultaci, případně zahájení rehabilitace. Majitelé zpočátku negovali jakýkoliv úraz, nicméně při první rehabilitaci připustili, že mohla spadnout z gauče, z křesla, když nebyli doma. Vše tomu odpovídalo. Stav Nessi se sám od sebe ještě před rehabilitací mírně zlepšil, silná ataxie ustoupila, ale stav nebyl stoprocentní. Při první rehabilitaci byl zjištěn velký posun v oblasti krční páteře a velice výrazný blok atlantooccipitálního kloubu. Již po první rehabilitaci se stav Nessi výrazně zlepšil a při druhé rehabilitaci již byl stav úplně v normálu. Nebylo potřeba vyšetření magnetickou rezonancí ani žádná operace! Pomohla Dornova metoda, jako už mockrát v podobých případech.

Závěrem bych chtěla poděkovat lékařskému týmu veterinární kliniky Na Weilovně za důvěru a manželům Novákovým za příkladnou péči o zdravotní stav svého psa, důvěru v mou osobu a umožnění zveřejnění videí. Děkuji!

 

mozek psa

Nn.craniales:

I.N.olfactorius –  čichový nerv

II.N. opticus –  zrakový nerv

III.N.oculomotorius –  okohybný nerv

IV.N.trochlearis – kladkový nerv

V.N.trigeminus – trojklanný nerv – 3větve n.ophtalmicus, n.maxillaris a n.mandibularis

VI.N.abducens – odtahující nerv

VII.N.intermediofacialis – lícní nerv

VIII.N.vestibulocochlearis – sluchově-rovnovážný nerv

IX.N.glossopharyngeus – jazykohltanový nerv

X.N.vagus –  bloudivý nerv

XI.N.accessorius – přídatný nerv

XII.N.hypoglossus – podjazykový nerv

 

About the author

Zuzana Wildmannová administrator

Fyzioterapeut a rehabilitační pracovník malý zvířat (43-001-R), Doporučený terapeut Dornovy metody pro zvířata a odborný konzultant Dornovy metody pro zvířata, zároveň také terapeut Dornovy metody pro lidi, respektive Osteodynamiky. Autorka projektu www.prvnipomocpropsy.cz a lektor seminářů první pomoci pro psy. V roce 2022 úspěšně ukončila studium Vyšší odborné školy zdravotnické v Praze a stala se zdravotnickým záchranářem. Momentálně působí v pražské nemocnici na Urgentím příjmu a u soukromé zdravotnické záchranné služby. Tato profese je vedlejším koníčkem, stejně jako studium automechanického učiliště v dálkové formě. Autorka je majitelkou šestnácti a půl letého psa belgického ovčáka Agiho, pětileté stafbulky Kačenky a ročního belgického ovčáka Sabatona ( Tonyho).

8 Comments so far

Andrea DunováPosted on5:00 pm - Dub 4, 2017

Ahoj Zuzi,

velmi srozumitelně napsaný článek, který pomůže majitelům psů s podobnými problémy hledat pomoc i v případě, kdy je stav z pohledu klasické medicíny neřešitelný nebo řešitelný operačním zákrokem.
Z pohledu dornovského terapeuta mohu jen potvrdit, že těchto případů je velmi mnoho.
Díky za Tvou ochotu se dělit o své znalosti a zkušenosti.
Andrea Ája Dunová

Jitka ThurnvaldováPosted on11:51 am - Dub 5, 2017

Dobrý den,
krásně napsaný článek. Mám stejné zkušenosti. Mohu prosím článek (nebo odkaz) sdílet na své fcb stránce Veterinární chiropraxe a rehabilitace? Děkuji
Jitka Thurnvaldová

Lucie ŠpačkováPosted on10:07 pm - Čvc 30, 2018

Dobry vecer,
Prosim o pomoc nase 8-leta fenka krizena pitbulka ma vsechny priznaky celeberalni ataxie jelikoz jsme se docetli ze se prakticky neda lecit nebyli jsme ani na zadnem podrobnejsim vysetreni coz byla asi chyba ted se jeji stav nahle zhorsil narazila jsem na vas clanek a byla bych Vam vdecna pokud bysme Vas mohli vyhledat aby jste se na Sheilu mohla podivat.
S pozdravem Lucie

    Zuzana WildmannováPosted on4:04 pm - Čvc 31, 2018

    Dobrý den. V první řadě není úplně dobré si psa diagnostikovat podle internetu. Váš pes může mít úplně jiné onemocnění. Před ošetřením takového stavu požaduji minimálně RTG vyšetření a následně se můžeme domluvit na dalším postupu.

    S pozdravem

    Wildmannová Zuzana

Irena RebrošováPosted on6:38 pm - Říj 25, 2018

Dobrý večer,mám srnčíka cca deset let ,nedavno nějak nešikovně vyskočil a pravděpodobně mu vyhřezla plotýnka v krční páteři,protože neudržel stabilitu v levé přední noze,ztuhl mu krk .Jela jsem okamžitě na veterinu,kde mi bylo řečeno že tam došlo k uskřípnutí nebo výhřezu ploténky,dostal injekci a na týden Rimadyl
(stalo se to v úterý)otok krku už není,ale stabilita není dobrá,sice chodí ale nožička občas selže a spadne na čumák,jela jsem znovu a dostal prednison aby otok co prý se utvořil výhřezem ustoupil,nahříváme na dečce,dáváme B12.Každopádně bych s ním ráda podstoupila u vás terapii,s dornovkou máme v rodině dobrou zkušenost ohledně psa,Kdysi nám Alenka Kučerová/na doporučení Áji) dala do kupy vlčáka s epi záchvaty které měl od páteře.?Kdy by to asi bylo nejlepší až dobere léky?nebo?Zatím ho co nejméně vystavuji chůze, do schodů nosíme i dolu,je hyperaktivní tak že je to docela dost práce ho usměrňovat byl týraný už jako štěně ale naštěstí je kontaktní.Kdy bychom se mohli tedy na Vás obrátit?děkuji a s přáním pěkného dne

    Zuzana WildmannováPosted on7:53 pm - Lis 1, 2018

    Dobrý den,
    bude nejlepší, když se spojíme emailem a probereme možnosti rehabilitace. Ráda se vašemu pejskovi budu věnovat, ale budu potřebovat více informací. Prosím tedy, abyste mi poslala mail a v něm všechny lékařské zprávy z dosavadních ošetření a domluvíme se na dalším postupu.

    Hezký večer,

    Zuzana Wildmannová

Leave a Reply