Strečink pro psy

Strečink pro psy

Strečink, protahování těla není žádnou novinkou pro sportovně založené lidi. Snad každý ví, že před cvičením je důležitá dynamická rozcvička na rozhýbání těla, zahřátí svalů a přípravy těla na samotný fyzický výkon (warm up) Po fyzickém výkonu následuje zklidnění, zchlazení (cool down) a vhodné je zařadit také strečink.   Zvyšuje se flexibilita svalových vláken, zlepšuje se prokrvení a metabolismus svalu  a předchází se namožení, nebo i natržení svalových vláken. Strečink je i součástí péče o psy, nejen sportující. Zdravý pes se samovolně protahuje, zejména po odpočinku. Protahování pomáhá udržovat svaly a klouby pružné a v kondici. Samotné protahování je zvířeti i člověku většinou velmi příjemné a má uvolňující účinek na pohybový aparát i psychiku. Není od věci k pravidelné péči o psa zařadit i strečinkové cvičení. Pes si na ně velmi rychle zvykne a bude ochotně spolupracovat.

Strečink je nutné provádět po krátkém zahřátí svalů, pokud jej provádíme mimo dobu po fyzické aktivitě v rámci péče o pohybový aparát psa krátkou procházkou a nebo jinou fyzickou aktivitou. Pokud strečink provádíme po fyzické aktivitě, napřed je nutné psa zklidnit a zchladit, tedy provést takzvaný cool down.

Účinky strečinku:

 • zvýšení flexibility muskuloskeletárního systému: protahováním svalu se prodlužují jeho vlákna, zvyšuje se jejich tonus, elasticita kloubních pouzder a vazů.  To celkově přispívá k lepší koordinaci pohybu. Protažený sval lépe odolává fyzické zátěži, než sval neprotažený
 • zlepšení metabolismu svalu: zlepšení cirkulace krve a lymfy, zvýšení přísunu živin ke svalům
 • prevence zranění: strečink redukuje riziko natržení svalových vláken, výronů, dává lepší flexibilitu kloubům. Redukuje pozátěžovou ztuhlost pohybového aparátu.

Metodika strečinku:

Strečink provádějte vždy až po zahřátí svalů psa, jinak hrozí poškození svalů, šlach a vazů. Protahování je vhodné zařadit po fyzické aktivitě psa ( trénink, běh, dlouhá vycházka), ale protahovat můžeme i preventivně po krátkém zahřátí psa v rámci prevence a případné zvýšení flexibility psa, pokud má pes nějaký zdravotní problém a pohybové omezení. (Prosím, konzultujte jakékoliv zdravotní cvičení s odborníkem, abyste svému psu místo pomoci neuškodili).

Platí, že strečink v rukou majitele psa by měl být prováděný pouze se zdravým psem. Pokud pes začal mít pohybový problém s jakoukoliv částí těla, strečink  sami neprovádějte.

Pes si na protahovací cvičení rád a rychle zvykne a je pro něj velmi příjemný. Zpočátku začněte s lehkým protahováním, až do bodu přirozeného protažení a v pozici setrvejte 10-20 sekund. Po několika strečinkových cvičeních zjistíte, že rozsah pohybu dané partie je patrně větší a tehdy můžete partii těla protahovat tak, že s protažením jemně pokračujete i za bod přirozeného protažení, tedy do maximálního protažení svalu. Protahování provádějte plynule, pomalu a s citem, a každý cvik několikrát zopakujte. Vnímejte svého psa- jen tak odhadnete správnou míru protahování.

 • Protažení přední končetiny

1. Protrakce přední nohy (protažení vpřed)- protahujeme svaly, které zajišťují retrakci ( pohyb vzad) přední končetiny. Protahujeme tedy svaly ramenního pletence, široký sval zádový a pilovitý sval krční a triceps, deltový sval a flexory.

 

.1

1.

Přední nohu uchopíme za loketní kloub a druhou rukou držíme kloub karpální. Pohybem vpřed a natažením předloktí psa, a pohybu ramenního kloubu vpřed protahujeme svaly přední nohy.

2.Retrakce přední nohy (protažení vzad) – protahujeme svaly, které se podílí na protrakci přední končetiny, tedy prsní svaly, biceps, musculus brachiocephalicus a extenzory.

2

2.

Přední nohu uchopíme zepředu v oblasti loketního kloubu a v oblasti karpálního kloubu a provedeme pohyb vzad.

3.Rotace ramene

Uvolňujeme hluboké svaly jako jsou svaly prsní, pilovitý krční, vazy ramenního pletence a mezižeberní fascii.

Jednou rukou fixujeme končetinu z vnitřní strany v místě hrudi a předloktí, druhou rukou držíme nohu v oblasti karpálního kloubu. Provádíme krouživý pohyb ramenním kloubem dovnitř, vpřed, ven a zpět. Několikrát zopakujeme a provedeme i v opačném směru. Pohyb musí být volný, nevyvíjíme tlak na ramenní kloub.

 

 • Protažení zadní končetiny

1.Protrakce zadní nohy ( protažení vpřed)- protahujeme svaly, které se podílí na retrakci (pohyb vzad), zadní končetiny, tedy stehenní povázku, natahovač stehenní povázky, svaly hýžďové, sval poloblanitý, pološlašitý, a dvouhlavý stehenní. Protahují se i šlachy flexorů.

Zadní nohu uchopte za hlezno a tlapku a protáhněte nohu vpřed v ose přirozeného pohybu končetiny. Protáhněte i tlapku, aby došlo k protažení flexorů. Nikdy nevytáčejte končetinu směrem ven.

2.Retrakce zadní nohy (protažení vzad)- protahujeme svaly, podílející se na flexi kyčle a zadní končetiny, tedy čtyřhlavý stehenní sval, sval krejčovský, extenzory, břišní svaly, natahovač povázky a sval bedrokyčlostehenní.

4

Zadní nohu uchopíme v oblasti kolenního kloubu a hlezna a protáhneme v ose přirozeného pohybu vzad. Lze přidat i flexe tlapy ( končetina vzad, tlapku ohýbáme vpřed v ose pohybu- protažení extenzorů). Nikdy nevytáčejte končetinu směrem ven.

3. Příčné protažení

Protahujeme natahovač stehenní povázky a sval čtyřhlavý stehenní. Nohu na protilehlé straně, než stojíme, uchopíme za hlezno a tlapu a mírně protáhneme směrem dovnitř pod břicho psa.

 

 • Protažení zad

! Cviky na protažení zad provádějte jen u psa, u kterého jste si jisti, že má páteř zcela v pořádku !

1.Kočičí hřbet- vyklenutí páteře

Protahujeme nejdelší zádový sval, bedrokyčlostehenní sval a svaly mezi obratli.

5

V oblasti, kde hrudní kost přechází v břišní část těla, mírně zatlačíme směrem nahoru. Pes vyklene záda do „kočičího hřbetu“.

2.Prohýbání zad

Po kočičím hřbetu následuje prohnutí páteře směrem dovnitř, čímž opět protahujeme svaly zad.
6

V oblasti křížové kosti tlakem palců vyvoláme reflexivní stah svalů břicha a tím prohnutí zad. Dbáme na psovo pohodlí, oblast kříže je citlivá a pes při stimulaci oblasti kříže nesmí pociťovat bolest.

 

 • Protažení ocasu

Protažení ocasu bývá psům velmi příjemné a navozuje pocit hluboké relaxace. Pes zpravidla na protahování ocasu odpoví mírným  protitahem těla a nebo  skloněním hlavy. Při tomto cviku buďte obzvlášť opatrní.

1.Kroužení ocasem

Uchopíme jednou rukou ocas a druhou psa přidržujeme v oblasti kříže. Jemně zakroužíme ocasem  v oblasti kořene v ose pohybu ve směru hodinových ručiček a poté proti směru.

2. Protažení ocasu

Ocas uchopíme v oblasti horní třetiny a druhou rukou psa přidržíme v oblasti kříže. Ocas táhneme v přirozené ose mírným tahem. Dochází k uvolnění obratlů ocasu, meziobratlových svalů a svalů ocasu.

3. Mačkání ocasu

Ocas psa promačkáme od kořene po konec, obratel po obratli. Jednou rukou ocas držíme v mírném tahu a druhou rukou promačkáváme ocas shora dolů.

Pamatujte, že ocas je citlivá část psího těla a že může být často zhmožděný zejména u krátkostrstých plemen s dlouhým, tenkým ocasem- nacházíme často pohmožděniny od otlučení od nábytku a podobně. Mnohdy může dojít i k fraktuře ocasního obratle, pokud pes buď tak horlivě ocasem vrtí, nebo dojde k přiskřípnutí do dveří nešťastnou náhodou, nebo k úrazu při hře. Proto, pokud pes při protahování ocasu projeví nevoli a nebo bolest, strečink ocasu neprovádějte a při podezření na vážnější zhmoždění a nebo frakturu navštivte veterináře.

 

 • Protažení krku

Cviky na protažení svalů se nejlépe provádí s pamlskem- pes ochotně natáčí hlavu  a krk za rukou s pamlskem a cvičení si tak usnadníte. Protahování krku příznivě ovlivňuje povrchové i hluboké krční svalstvo.

 

1.Laterální protažení

Jednou rukou fixujte psa tak, aby nemohl udělat krok vpřed a nebo úkrok stranou a druhou rukou s pamlskem psa naveďte, aby otočil hlavu směrem k ocasu na jednu i na druhou stranu. Pohyb musí být pomalý a plynulý. Pes brzy pochopí, co po něm chcete. Nezapomeňte psa za správně provedený cvik pamlskem odměnit 🙂

7

 

2.Flexe krku (protažení směrem dolů)

Psa jednou rukou fixujeme, aby nemohl prohýbat trup a druhou rukou s pamlskem psa navedeme tak, aby hlavu sklonil mezi svoje přední nohy. Cvik můžeme rozšířit o protažení směrem dolů k předním nohám střídavě k pravé noze a levé noze, čímž důkladně protáhneme extenzory krku. Dbejte, aby se pes neprohýbal v zádech necouval.

 

3.Extenze krku ( protažení směrem vzhůru)

Psa posadíme. Jednou rukou jej přidržujeme, aby se nezvedal do pozice „popros“, a druhou rukou s pamlskem navedeme psa tak, aby vsedě zvedl hlavu směrem vzhůru. Protahujeme flexory krku.

8

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

About the author

Zuzana Wildmannová administrator

Doporučený terapeut Dornovy metody pro zvířata a odborný konzultant Dornovy metody pro zvířata, zároveň také terapeut Dornovy metody pro lidi, respektive Osteodynamiky. Autorka projektu www.prvnipomocpropsy.cz a lektor seminářů první pomoci pro psy. V současné době student třetího ročníku Vyšší odborné školy zdravotnické v Praze v oboru Diplomovaný zdravotnický záchranář.

6 Comments so far

SoňaPosted on7:48 am - Čvn 16, 2016

Ahoj Zuzko,

asi si na mě nebudeš pamatovat. Pomáhalas mi na kurzu dornovky s pejskem Jakubkou. Včera jsem měla na dornovku dva papírové staf.bulíky. Oba měli bolavá citlivá kolena. A jen z toho důvodu, že jim je přesvalená zkrácená stehna vytáčela směrem ven. Tak jsem hledala nějaké protahovací cviky, které bych jim mohla ukázat. A našla jsem ty tvoje. Tak moc děkuju 🙂
Měj se krásně a ať se ti moc daří! 🙂

Soňa

  Zuzana WildmanováPosted on1:56 pm - Čvc 2, 2016

  Ahoj Soňo, ano, vím, pamatuji si na vás dvě dobře, nejde zapomenout 🙂 Tyto cviky je možné dělat i v leže, dokonce to preferuji, ovšem toto je taková sportovní verze, protažení před a po tréninku na cvičáku atd 🙂 Tento článek se bude určitě ještě upgradovat 🙂 Nicméně jsem ráda, že posloužil. Měj se fajn a někdy na viděnou třeba na pracovním semináři!

lucie storkovaPosted on1:57 pm - Říj 7, 2016

Dobry den.
Chtela jsem se zeptat kdyz si pejsek priskripne tlapku pode dvermi a knuci a nemuze se na ni ze zacatku postavit co mam v tomhle pripade udelat. Zajet s nim na veterinu nebo pockat jak bude reagovat po chvilce dekuji moc za odpoved

  Zuzana WildmanováPosted on9:52 pm - Říj 8, 2016

  Dobrý den, pokud pes reaguje bolestivě na místo poranění déle, než několik minut a evidentně má problém se na nohu postavit a reaguje nepřiměřeně bolestivě, určitě je na místě návštěva veterinárního lékaře. Nelze vyloučit vážnější zhmoždění, luxaci v kloubech prstů či naštíplou kost a nebo dokonce frakturu. Lepší je navštívit veterináře zbytečně, než pozdě. Hezký den,
  Zuzana Wildmannová

Silvia LorincziovaPosted on2:12 pm - Led 16, 2019

Dobry den. Chcela by som Vas poprosit o radu. Ako a akym sposobom posilnit u psa slachy? (predne laby). Velmi pekne dakujem.

  Zuzana WildmannováPosted on11:44 pm - Úno 3, 2019

  Dobrý den,
  rady takového charakteru, aniž bych zvíře viděla a znala diagnozu po internetu neposkytuji.
  Děkuji za pochopení.
  Zuzana Wildmannová

Leave a Reply