Strečink, protahování těla není žádnou novinkou pro sportovně založené lidi. Snad každý ví, že před cvičením je důležitá dynamická rozcvička na rozhýbání těla, zahřátí svalů a přípravy těla na samotný fyzický výkon (warm up) Po fyzickém výkonu následuje zklidnění, zchlazení (cool down) a vhodné je zařadit také strečink. Zvyšuje se flexibilita svalových vláken, zlepšuje se prokrvení a metabolismus svalu a předchází se namožení, nebo i natržení svalových vláken. Strečink je i součástí péče o psy, nejen sportující. Zdravý pes se samovolně protahuje, zejména po odpočinku. Protahování pomáhá udržovat svaly a klouby pružné a v kondici. Samotné protahování je zvířeti i člověku většinou velmi příjemné a má uvolňující účinek na pohybový aparát i psychiku. Není od věci k pravidelné péči o psa zařadit i strečinkové cvičení. Pes si na ně velmi rychle zvykne a bude ochotně spolupracovat.
Strečink je nutné provádět po krátkém zahřátí svalů, pokud jej provádíme mimo dobu po fyzické aktivitě v rámci péče o pohybový aparát psa krátkou procházkou a nebo jinou fyzickou aktivitou. Pokud strečink provádíme po fyzické aktivitě, napřed je nutné psa zklidnit a zchladit, tedy provést takzvaný cool down.
Účinky strečinku:
Metodika strečinku:
Strečink provádějte vždy až po zahřátí svalů psa, jinak hrozí poškození svalů, šlach a vazů. Protahování je vhodné zařadit po fyzické aktivitě psa ( trénink, běh, dlouhá vycházka), ale protahovat můžeme i preventivně po krátkém zahřátí psa v rámci prevence a případné zvýšení flexibility psa, pokud má pes nějaký zdravotní problém a pohybové omezení. (Prosím, konzultujte jakékoliv zdravotní cvičení s odborníkem, abyste svému psu místo pomoci neuškodili).
Platí, že strečink v rukou majitele psa by měl být prováděný pouze se zdravým psem. Pokud pes začal mít pohybový problém s jakoukoliv částí těla, strečink sami neprovádějte.
Pes si na protahovací cvičení rád a rychle zvykne a je pro něj velmi příjemný. Zpočátku začněte s lehkým protahováním, až do bodu přirozeného protažení a v pozici setrvejte 10-20 sekund. Po několika strečinkových cvičeních zjistíte, že rozsah pohybu dané partie je patrně větší a tehdy můžete partii těla protahovat tak, že s protažením jemně pokračujete i za bod přirozeného protažení, tedy do maximálního protažení svalu. Protahování provádějte plynule, pomalu a s citem, a každý cvik několikrát zopakujte. Vnímejte svého psa- jen tak odhadnete správnou míru protahování.
1. Protrakce přední nohy (protažení vpřed)- protahujeme svaly, které zajišťují retrakci ( pohyb vzad) přední končetiny. Protahujeme tedy svaly ramenního pletence, široký sval zádový a pilovitý sval krční a triceps, deltový sval a flexory.
Přední nohu uchopíme za loketní kloub a druhou rukou držíme kloub karpální. Pohybem vpřed a natažením předloktí psa, a pohybu ramenního kloubu vpřed protahujeme svaly přední nohy.
2.Retrakce přední nohy (protažení vzad) – protahujeme svaly, které se podílí na protrakci přední končetiny, tedy prsní svaly, biceps, musculus brachiocephalicus a extenzory.
Přední nohu uchopíme zepředu v oblasti loketního kloubu a v oblasti karpálního kloubu a provedeme pohyb vzad.
3.Rotace ramene
Uvolňujeme hluboké svaly jako jsou svaly prsní, pilovitý krční, vazy ramenního pletence a mezižeberní fascii.
Jednou rukou fixujeme končetinu z vnitřní strany v místě hrudi a předloktí, druhou rukou držíme nohu v oblasti karpálního kloubu. Provádíme krouživý pohyb ramenním kloubem dovnitř, vpřed, ven a zpět. Několikrát zopakujeme a provedeme i v opačném směru. Pohyb musí být volný, nevyvíjíme tlak na ramenní kloub.
1.Protrakce zadní nohy ( protažení vpřed)- protahujeme svaly, které se podílí na retrakci (pohyb vzad), zadní končetiny, tedy stehenní povázku, natahovač stehenní povázky, svaly hýžďové, sval poloblanitý, pološlašitý, a dvouhlavý stehenní. Protahují se i šlachy flexorů.
Zadní nohu uchopte za hlezno a tlapku a protáhněte nohu vpřed v ose přirozeného pohybu končetiny. Protáhněte i tlapku, aby došlo k protažení flexorů. Nikdy nevytáčejte končetinu směrem ven.
2.Retrakce zadní nohy (protažení vzad)- protahujeme svaly, podílející se na flexi kyčle a zadní končetiny, tedy čtyřhlavý stehenní sval, sval krejčovský, extenzory, břišní svaly, natahovač povázky a sval bedrokyčlostehenní.
Zadní nohu uchopíme v oblasti kolenního kloubu a hlezna a protáhneme v ose přirozeného pohybu vzad. Lze přidat i flexe tlapy ( končetina vzad, tlapku ohýbáme vpřed v ose pohybu- protažení extenzorů). Nikdy nevytáčejte končetinu směrem ven.
3. Příčné protažení
Protahujeme natahovač stehenní povázky a sval čtyřhlavý stehenní. Nohu na protilehlé straně, než stojíme, uchopíme za hlezno a tlapu a mírně protáhneme směrem dovnitř pod břicho psa.
! Cviky na protažení zad provádějte jen u psa, u kterého jste si jisti, že má páteř zcela v pořádku !
1.Kočičí hřbet- vyklenutí páteře
Protahujeme nejdelší zádový sval, bedrokyčlostehenní sval a svaly mezi obratli.
V oblasti, kde hrudní kost přechází v břišní část těla, mírně zatlačíme směrem nahoru. Pes vyklene záda do „kočičího hřbetu“.
2.Prohýbání zad
Po kočičím hřbetu následuje prohnutí páteře směrem dovnitř, čímž opět protahujeme svaly zad.
V oblasti křížové kosti tlakem palců vyvoláme reflexivní stah svalů břicha a tím prohnutí zad. Dbáme na psovo pohodlí, oblast kříže je citlivá a pes při stimulaci oblasti kříže nesmí pociťovat bolest.
Protažení ocasu bývá psům velmi příjemné a navozuje pocit hluboké relaxace. Pes zpravidla na protahování ocasu odpoví mírným protitahem těla a nebo skloněním hlavy. Při tomto cviku buďte obzvlášť opatrní.
1.Kroužení ocasem
Uchopíme jednou rukou ocas a druhou psa přidržujeme v oblasti kříže. Jemně zakroužíme ocasem v oblasti kořene v ose pohybu ve směru hodinových ručiček a poté proti směru.
2. Protažení ocasu
Ocas uchopíme v oblasti horní třetiny a druhou rukou psa přidržíme v oblasti kříže. Ocas táhneme v přirozené ose mírným tahem. Dochází k uvolnění obratlů ocasu, meziobratlových svalů a svalů ocasu.
3. Mačkání ocasu
Ocas psa promačkáme od kořene po konec, obratel po obratli. Jednou rukou ocas držíme v mírném tahu a druhou rukou promačkáváme ocas shora dolů.
Pamatujte, že ocas je citlivá část psího těla a že může být často zhmožděný zejména u krátkostrstých plemen s dlouhým, tenkým ocasem- nacházíme často pohmožděniny od otlučení od nábytku a podobně. Mnohdy může dojít i k fraktuře ocasního obratle, pokud pes buď tak horlivě ocasem vrtí, nebo dojde k přiskřípnutí do dveří nešťastnou náhodou, nebo k úrazu při hře. Proto, pokud pes při protahování ocasu projeví nevoli a nebo bolest, strečink ocasu neprovádějte a při podezření na vážnější zhmoždění a nebo frakturu navštivte veterináře.
Cviky na protažení svalů se nejlépe provádí s pamlskem- pes ochotně natáčí hlavu a krk za rukou s pamlskem a cvičení si tak usnadníte. Protahování krku příznivě ovlivňuje povrchové i hluboké krční svalstvo.
1.Laterální protažení
Jednou rukou fixujte psa tak, aby nemohl udělat krok vpřed a nebo úkrok stranou a druhou rukou s pamlskem psa naveďte, aby otočil hlavu směrem k ocasu na jednu i na druhou stranu. Pohyb musí být pomalý a plynulý. Pes brzy pochopí, co po něm chcete. Nezapomeňte psa za správně provedený cvik pamlskem odměnit 🙂
2.Flexe krku (protažení směrem dolů)
Psa jednou rukou fixujeme, aby nemohl prohýbat trup a druhou rukou s pamlskem psa navedeme tak, aby hlavu sklonil mezi svoje přední nohy. Cvik můžeme rozšířit o protažení směrem dolů k předním nohám střídavě k pravé noze a levé noze, čímž důkladně protáhneme extenzory krku. Dbejte, aby se pes neprohýbal v zádech necouval.
3.Extenze krku ( protažení směrem vzhůru)
Psa posadíme. Jednou rukou jej přidržujeme, aby se nezvedal do pozice „popros“, a druhou rukou s pamlskem navedeme psa tak, aby vsedě zvedl hlavu směrem vzhůru. Protahujeme flexory krku.
Ahoj Zuzko,
asi si na mě nebudeš pamatovat. Pomáhalas mi na kurzu dornovky s pejskem Jakubkou. Včera jsem měla na dornovku dva papírové staf.bulíky. Oba měli bolavá citlivá kolena. A jen z toho důvodu, že jim je přesvalená zkrácená stehna vytáčela směrem ven. Tak jsem hledala nějaké protahovací cviky, které bych jim mohla ukázat. A našla jsem ty tvoje. Tak moc děkuju 🙂
Měj se krásně a ať se ti moc daří! 🙂
Soňa
Dobry den.
Chtela jsem se zeptat kdyz si pejsek priskripne tlapku pode dvermi a knuci a nemuze se na ni ze zacatku postavit co mam v tomhle pripade udelat. Zajet s nim na veterinu nebo pockat jak bude reagovat po chvilce dekuji moc za odpoved
Dobry den. Chcela by som Vas poprosit o radu. Ako a akym sposobom posilnit u psa slachy? (predne laby). Velmi pekne dakujem.
About the author