Tag Archive

Dornova metoda pro psy

Dornova metoda je jemná manuální terapie, regulující nesprávné postavení kostí, obratlů a kloubů.

Read More

Úspěšná rehabilitace ochrnuté čivavy vyústila v přestřelku na sociálních sítích a telefonické výhrůžky

Několik set lidí sledovalo případ úspěšné rehabilitace čivavy po výhřezu ploténky v krční páteři. Celá věc skončila telefonickým útokem ze strany kliniky v Plzni na téma likvidace živnosti a pošpinění pověsti ( opět se o vás zmiňuji anonymně, vážený majiteli/majitelko nejmenované kliniky !!!), následovala mírnější, anonymní odezva druhé kliniky  jasně v reakci na video, které jsem zveřejnila já. Oceňuji, že jde jen o nevinnou přestřelku na sociálních sítích a nejedná se opět o osobní vyhrožování, přesto mi všechny reakce přijdou neprofesionální a úsměvné. A o to více, že komentáře pod jejich videem jsou až na pár případů plné pohoršení se nad tím, jak neprofesionálně odsuzují Dornovu metodu. Můžete posoudit sami:

POUHÉ DVA DNY PO ZVEŘEJNĚNÍ VIDEA NA YOUTUBE A FACEBOOKU:

Klinika se vymezila vůči Dornově metodě za velmi krátkou dobu po zveřejnění videa o čivavákovi. Vymezila jsem se poměrně „ostrým“ komentářem při sdílení jejich videa, ale už samotné bouřlivé komentáře, obhajující Dornovu metodu pod videem z Jaggy mluví jasně: Jaggy šlápla vedle, narazila na velkou vlnu odporu k jejich postoji ze stran majitelů psů. Můj komentář k celé kauze k přečtení pod videem.

Karen – radost z prvních krůčků a to vše bez Dornovy metody…

Zveřejnil(a) Jaggy Praha dne 10. leden 2017

 KOMENTÁŘ NA FACEBOOKU Z MÉ STRANY: 
A je to tady, čekala jsem, jaké budou reakce na video ochrnutého čivaváka.
Potrefená husa kejhá, říká se. Takže jsem se napřed dočkala telefonických výhružek ze stran plzenské pohotovosti a to poměrně nevybíravých. Následuje mírnější „odezva“ ze strany Jaggy. Ok, beru to. Jen několik slov k celkové „náladě“ na poli veterinární medicíny a rehabilitace zvířat obecně..
Máte super vybavené kliniky, v každém větším i menším městě jsou parádní a špičkově vybavená pracoviště. Studovali jste šest let veteriny, jedné z nejtěžších škol v republice. Vím to, taky jsem tam studovala, narozdíl od vás nedostudovala.
Skládali jste přísahu, že budete pomáhat zvířatům při promoci v aule na VFU a společně se památečně fotili u sochy koně svatého Václava před aulou. A najednou jste vyhlášení veterináři na velkých klinikách v republice a kolikrát je vaše ego větší, než celá vaše klinika. Přísaha pomáhat zvířatům je dávno zapomenutá, na prvním místě jsou prachy. A proto, když si dovolí někdo přijít, pacienta, kterému jste navrhli euthanasii a dávali mu minimální šanci na chůzi, prostě vezme a citlivě zrehabilituje tak, že se pes po týdnu pohybuje celkem slušně a po měsíci běhá s minimálním neurologickým deficitem, tak začínáte plivat ohen a kopat kolem sebe. Zase ti šarlatáni s Dornovou metodou! Zase nějaká čarodějnice, co tomu hovno rozumí a sere se, kam nemá! Jak to, že si dovolila NEUROLOGICKÉHO pacienta rehabilitovat. DORNOVA METODA NEPATŘÍ DO REHABILITACE NEUROLOGICKÝCH PACIENTŮ!!! A navzdory tomu všemu pes prostě chodí. Asi nečetl učebnice neurologie a neseděl na vašich konferencích, kde hlásáte, že Dornova metoda je prostě nesmysl.
Ve světě je Dornova metoda naprosto běžná součást rehabilitace zvířat. Ovšem tady, tady je to problém, protože vaše ego nedovolí se na věc podívat s jasnou myslí a bez emocí. Mechanický blok v oblasti plexus brachialis, plexus lumbalis a nebo plexus sacralis zná zřejmě většina lidí. Bolavá blokáda páteře, kruté bolesti střílející do ruky a nebo do nohy. Kolikrát člověk není schopen normálního pohybu a dělá vše proto, aby se hýbat nemusel. U zvířat to funguje stejně! Tak proč ta zvířata vezmete, narvete je na tu hydroterapii a tam je nutíte v akutních a bolestivých stavech chodit ve vodě v domněnce, že jim to pomáhá. Schválně si běžte zaplavat ve chvíli, kdy budete mít problém s ischiadickou bolestí vylézt z postele. Hydroterapie je super rehabilitační technika, ale NEAKUTNÍCH stavů. Nemůžu se dočkat semináře hydroterapie v Německu, kde jim přednesu, jak se k hydroterapii přistupuje v Čechách, předpokládám, že půjdou do vrtule.
 
Mrzí mě, že jde především o prachy a ne o zdraví a pohodu zvířat. Asi jsem naivní blbec, že jsem si to leta myslela, o to horší je to střízlivění z toho ideálu. Nikdy jsme netvrdili, že Dornova metoda je všelék na všechno. Dokonce má své limity a kontraindinace, ostatně jako každá metoda. Ale v rukou kvalitního terapeuta je to bezpečná a účinná terapie. Při možnostech, co pole veterinární rehabilitace nabízí, lze zvířeti poskytnout komplexní a kvalitní rehabilitační plán, dnes už na úrovni humánní fyzioterapie a Dornova metoda má zkrátka své poměrně velké místo v tomto oboru. Hydroterapie, elektroléčba a nevím co zkrátka neumí odbourat mechanické bloky, rozhodně ne tak snadno a účinně, jako právě DM.
 
Naštěstí jsou tu veterináři, kolikrát ani nepracují na špičkových klinikách, nemají super překrásné webové stránky a reklamy na internetu, v tichosti si dělají svojí práci, s respektem, láskou a naplno. Není o nich moc slyšet, nepotřebují se bít do prsou, jak jsou dobří. Oni se zabývají tím, že léčí, pomáhají, žijí veterinou. Nemají čas na to, aby někomu vyhrožovali a nebo útočili, popřípadě někde spřádali plány na to, jak vymýtit Dornovu metodu z pole zemského. A navíc, nikdy neodmítnou pomoc nám, dornovcům. Chovají se lidsky s pacientům i jejich majitelům. Poskytnou snímky, zkonzultují, poradí, doporučí a nebo i zakážou, protože se domnívají, že tento případ na tuto terapii vhodný není. Radujeme se pak společně z toho, že zvířeti bylo pomoženo. Majitel je vděčný veterináři, který mu pomohl léčit zvíře, terapeutovi, že se na léčbě svou měrou podílel a není důvod k vzájemné zášti. A naštěstí jich znám hodně, kdo za námi stojí a vím, kam se obrátit pro radu, konzultaci, pomoc. A tam já posílám svoje pacienty, protože vím, že tam pracuje veterinář s velkým V.
 
Rehabilitace a fyzioterapie je u nás obor poměrně nový a pokud někdo vidí příležitost jen v tom, že z toho vytříská prachy, daleko nedojde. Jistě, říká se, že peníze leží na zemi, jen je zvednout.. ale je potřeba je zvedat všechny a za každou cenu a jít přes mrtvoly?
A zde je ten případ ochrnuté čivavy: 

Rehabilitace psa s výhřezem meziobratlové ploténky v oblasti krční páteře

Jeden příběh plný bezmoci a naděje zároveň… tříletý čivavák s hemiparézou po výhřezu ploténky v oblasti krční páteře. Klinika Jaggy dávala 5-10 % na normální chůzi…hospitalizace a rehabilitace psa stála majitele 24.000, s tím, že když chtěla ukončit díky hroznému stavu psa při návštěvě ukončit, bylo jí sděleno, že pes je hysterický a vlastně ho můžou hned utratit, pokud chtějí…nechtěli, pochopitelně. Druhý den pes přijel za mnou, shledala jsem vyděšeného, rozbolavělého psa s naprosto šílenou blokádou krční páteře- proto ta vyhřezlá ploténka. Tělo už nezvládlo kompenzovat výrazné posuny v ose páteře a prostě zkolabovalo. Arčík je vychovaný, příjemný a společenský pes čivavy, v žádném případě se nejedná o hysterický exemplář. Ten pes se jen strašně, šíleně bál a k tomu měl ukrutné bolesti. Tento stav se pokoušeli na klinice napravit hydroterapií, tedy rehabilitací v bazénu. Umíte si někdo představit, že vás někdo nutí k pohybu ve vaně s vodou, když máte kruté bolesti po výhřezu ploténky a neovládáte polovinu těla? Já ne. U nás je hydroterapie na velkých klinikách považovaná za super rehabilitační metodu. Ano, hydroterapie je jistě skvělá DOPLŇUJÍCÍ rehabilitační metoda, ale rozhodně ne v případech akutních mechanických blokád. V těchto případech je nutné odstranit napřed příčinu, tělo nechat zregenerovat a posléze nastavit poúrazovou rehabilitaci…u nás je to stále BOHUŽEL nepochopeno. Tento příběh má šťastný konec, ale ne vždy tomu tak je. Tento případ navíc vznikl díky neznalosti majitele, Arčík chodil na vodítku a výrazně tahal a škrtil se na něm. V těchto případech, kdy pes neovládá chůzi na vodítku s obojkem bez tahání, mějte prosím na paměti, že obojek má velmi NEGATIVNÍ vliv na zdraví psa a na stav jeho krční páteře. Setkávám se s tím bohužel často. Pokud pes tahá a není ve vašich silách naučit ho klidné chůzi na obojku, použijte místo něj postroj. Pes samozřejmě bude tahat dál, ale tah bude rozložený a nehrozí degenerace a poškození krční páteře, která končí často velmi fatálně….

a ještě jedna poučka lékaře- osteopata z předminulého století. Tehdy se vědělo, že osteopatie má své místo v rehabilitaci neurologických pacientů. Dnes, o dvě století později dnešní lékaři touto metodou v mnoha případech opovrhují a výrazně ji nedoporučují…

“ Kosti, klouby a tkáně mají úzký vztah k vnitřním
obranným silám organismu. Opatrnými hmaty povolíme
zablokované klouby a ztvrdlou tkáň. Krev a mízní mok může
znovu proudit a nervová soustava bude opět normálně zásobována.
NAJDI TO, UVEĎ TO DO POŘÁDKU A NECHEJ TO
V KLIDU.“

Andrew T.Still 22.6.1874

A jako perlička na konec kopie recenze majitelky čivaváka na facebookových stránkách kliniky Jaggy:

 
 

 

 

The Canine Touch

The Canine Touch je jemná metoda, pracující na celotělové, tedy holistické úrovni. Principem The Canine Touch je uvolnění  fascií, svalů, šlach a vazů, čímž se zlepší proudění krve a lymfy, detoxikační schopnosti organismu a regenerační procesy těla. Read More

Psí posilovna : balanční cvičení pro psy na gymnastických míčích

Zábavná forma posilování svalů psa a zvyšování kondice, zlepšení soustředění a propriocepce psa. Balanční cvičení je také vhodným doplňkem rehabilitace psa po úrazech a operacích.

Read More

Oblékání psa – ano či ne z pohledu psího terapeuta

Nastává zimní období a řada majitelů váhá nad tím, zda svého psa do zimního období vybavit oblečkem a nebo ho neoblékat. Jsem zastáncem oblečení psa v případě, že obleček plní funkci ochrany a ne funkci módy. Pes je pes a nechme ho být psem. Yorkshire teriér, původně odolné plemeno z chladného Yorkshiru by neměl sloužit jako živá panenka, každý den na vycházku „vystajlovaná“ jinak, jdoucí buď po svých vedle stejně stylizované paničky, nebo hůř, nesoucí se ve stejně barevně laděné kabelce.

Nezapomínejte, že pes má, narozdíl od nás lidí srst, která je chrání před chladem i teplem díky své termoregulační funkci. ( Tedy většina plemen psů srst má a většina lidí srst nemá, na obou stranách  se vyskytují výjimky 🙂   )
Psi, kteří mají krátkou a nebo žádnou srst (naháč, pinčové, krysaříci, krátkosrsté čivavy), je na místě v zimě oblékat, stejně jako psy- seniory, psy po operacích, psy, které je nutno i v zimě baňkovat v oblasti páteře při aplikaci Dornovy metody a je tedy nutné vyholovat pruh srsti na zádech, a psy, kteří opakovaně trpí v chladných měsících bolestmi zad z prochladnutí.
Obleček pro psa by měl mít určité vlastnosti, aby plnil svou funkci a nebyl spíše ke škodě.

  • obleček nesmí psa nikde škrtit a nebo dřít– dbejte na výběr správné velikosti-pokud budete mít vysoce moderní a slušivý kabátek pro psa, ze kterého bude mít odřeniny v oblasti popruhů, je to spíše ke škodě než k užitku. Obleček kupujte v kamenném obchodě, kde jej lze psovi vyzkoušet a krátce se projít po prodejně, pokud objednáváte online z e shopu, dvakrát měřte, jednou objednávejte 🙂
  • vybírejte NEPROMOKAVÝ obleček– dbejte na funkčnost a ne estetiku. Koneckonců, i kvalitní softshellový oblek může být moderní, hezký a funkční zároveň. Podotýkám, že kvalitní obleček může být dražší, než průměrně kvalitní lyžařská bunda pro majitele. Koupí kvalitního oblečku ovšem neprohloupíte. Pokud budete psa oblékat do „módních“ vlněných, nebo látkových svetrů, mikin, bund, sukýnek a podobně, zaděláváte si na zdravotní problém psa. Ve chvíli, kdy psovi obleček promokne, okamžite přestává plnit ochrannou funkci. Pokud pes v mraze a nebo velmi chladném počasí tráví vycházku v mokrém oblečení, je to stejné, jako když zmokneme my, lidé a jsme nuceni trávit nějaký čas venku v mokrém oblečení- zpravidla následuje rýma, nachlazení, bolesti v bedrech, zvýšená teplota, zánět močového měchýře, zánět ledvin, zánět vaječníků….u psa hrozí úplně to samé- prostydne, v lepším případě to skončí rýmou, v tom horším zánětem urogenitálního traktu, prochlazením lumbosakrálního nervového plexu, zánětem ledvin….
  • chraňte důležité části těla– pokud bude mít pes kolem krku kožešinový  límec jako letec RAF a oblast ledvin je holá, oblečení naprosto neplní funkci. Chraňte záda, zejména oblast beder, u psů, trpící artrozou se snažte chránit také postižené klouby. V ideálním případě chraňte i oblast břicha, zejména u malých plemen. Na šáličky, nákrčníky, kapucky a podobné „vychytávky“ můžete klidně zapomenout. Šance, že psovi „nastydne“ krk, je opravdu malá. Pokud má ovšem pes problém v oblasti krční páteře, je ochrana krku na místě také.

 

 

Pokud máte psa, se kterým aktivně sportujete a v mezičase tréninku psa odkládáte do kotce a nebo kenelly venku, myslete na to, že pokud psa-sportovce se zahřátými svaly odložíte v mraze venku, následkem bude minimálně svalová ztuhlost, případně větší zdravotní komplikace. Pes by měl po tréninku dostatečně vychladnout, ideálně proveďte po tréninku strečink a teprve posléze jej odložte – v těchto případech vidím opodstatnění  pro např.softshellový oblek chránící alespoň záda i pro plemena, jako je například malinois, zejména, pokud má pes po zátěži strávit v kotci nějaký delší čas.

Strečink pro psy

Strečink, protahování těla není žádnou novinkou pro sportovně založené lidi. Snad každý ví, že před cvičením je důležitá dynamická rozcvička na rozhýbání těla, zahřátí svalů a přípravy těla na samotný fyzický výkon (warm up) Po fyzickém výkonu následuje zklidnění, zchlazení (cool down) a vhodné je zařadit také strečink.   Zvyšuje se flexibilita svalových vláken, zlepšuje se prokrvení a metabolismus svalu  a předchází se namožení, nebo i natržení svalových vláken. Read More

Trigger points terapie

Trigger point, spouštěcí, nebo také spoušťový bod je označení pro místo ve svalu, které je nadměrně dráždivé místo, při stlačení velmi bolestivé, které většinou způsobuje takzvanou přenesenou bolest. Trigger point, umístěný v jednom místě svalu vyvolává bolest v jiné části svalu a nebo dokonce bolest v jiném svalu či šlaše, zdánlivě s trigger pointem nesouvisející. Takový přenos bolesti způsobuje zejména vzájemné propojení  nervových zakončení napříč svalovou skupinou. Read More

Dornova metoda pro psy

Dornova metoda je jemná manuální terapie, prováděná v dynamice svalového aparátu. To se děje volným a přirozeným pohybem za aktivní účasti pacienta.Tímto pohybem se obchází svalová ochrana a je možná volná manipulace s klouby, kostmi a obratli. Navrácením kostí a kloubů na fyziologické místo se vyrovnává celková statika a dynamika.
DM je bezpečná terapie a zvířaty je velmi dobře přijímána. Read More