Tag Archive fyzioterapie koní

Provozovna PRAHA (Roztoky u Prahy)

Adresa  provozovny je  NÁDRAŽNÍ 21, ROZTOKY U PRAHY.

Vchod je přímo z ulice, společný s butikem s oblečením – dveře vlevo

POZOR- VZHLEDEM K UZAVŘENÍ PARKOVIŠTĚ U NÁDRAŽÍ JE V OKOLÍ PROVOZOVNY ZTÍŽENÉ PARKOVÁNÍ – záchytné parkoviště naleznete v ulici Tiché údolí 2318. 

Pokud používáte navigaci WAZE, dovede vás přímo ke vchodu, pokud zadáte Fyziopes.cz – fyzioterapie pro psy. To samé umí i Google navigace po zadání Fyzioterapie, rehabilitace a Dornova metoda pro psy a koně.

Doprava
Autem:  Ulice Nádražní navazuje na příjezdovou komunikaci z Prahy. Za viaduktem první velkou křižovatku projedete rovně a hned za křižovatkou je zelenomodrý bytový dům, v přízemí jsou bílé plastové dveře se dvěmi výlohami.
Parkování je bezplatné v ulici a nebo dole u zámku, případně na parkovišti u křižovatky. V dopoledních hodinách bývá často plnější, v pozdně odpoledních hodinách zaparkujete pohodlně.

MHD:

Příměstský vlak z Libně-Holešovic- Masarykova nádraží-Podbaby-Sedlece (a nebo Kralup-Dolan-Řeže). Zastávka Roztoky u Prahy. Z nádražní budovy dojdete k přechodu pro chodce, přejdete, projdete kolem kavárny doleva cca 100 m k zelenomodrému domu. Od přechodu je již vidět vchod s výlohami. Viz foto.
Autobus– linka 340/350 z Vítězného náměstí- zastávka Roztoky-Nádražní. Pár metrů naproti zastávce je Nádražní 21. Viz foto.

Nevstupujte prosím bez vyzvání- je možné, že pokud přijdete dřív, v provozovně bude jiný pes.
MĚJTE PSA NA VODÍTKU. VCHOD JE SPOLEČNÝ PRO BUTIK A MOU PROVOZOVNU A NEBUDU ŘEŠIT STÍŽNOSTI NA POBÍHAJÍCÍ PSY V BUTIKU.
Jen prosím nevyžadujte ošetření dříve než ve sjednaný čas. Pokud jste přijeli dříve, vedle provozovny je kavárna KOFÍÍÍ, kde jste vítáni i s vaším (vychovaným psem), případně můžete zavítat na vycházku do okolí- Svojsíkovy sady jsou kousek z Nádražní ulice (směr Tiché Údolí).

Dornova metoda pro koně

Kompletní informace o fyzioterapii, rehabilitaci a Dornově metodě pro koně naleznete na www.fyziokun.cz.

Dornova metoda je jemná manuální terapie, prováděná v dynamice svalového aparátu. To se děje volným a přirozeným pohybem za aktivní účasti pacienta.Tímto pohybem se obchází svalová ochrana a je možná volná manipulace s klouby, kostmi a obratli. Navrácením kostí a kloubů na fyziologické místo se vyrovnává celková statika a dynamika.
DM je bezpečná terapie a zvířaty je velmi dobře přijímána.

koník

Původ Dornovy metody

Dornova metoda je známá především jako terapie humánní, její původ sahá daleko do minulosti, kdy se podobnými technikami ošetřovala i zvířata. Dieter Dorn, majitel pily v Lautrachu v Allgau si zablokoval páteř a proto  vyhledal sedláka známého tím, že umí napravovat bolavá záda nejen lidem, ale i zvířatům, především koním. Sedlák panu Dornovi pomohl od bolesti a pana Dorna jeho práce zaujala a naučil se od něj několik hmatů. Zanedlouho sedlák zemřel a pan Dorn začal sám intuitivně pomáhat lidem v okolí a postupně vypracoval metodu, kterou jeho žáci nazvali DORNOVA METODA.

Do České republiky se tato metoda dostala díky Mgr. Zuzaně Prouzové, která žila v Německu a tuto metodu se naučila a přivezla k nám.
Andrea Dunová propracovala metodiku DM pro zvířata a svou metodiku nyní vyučuje v Čechách i na Slovensku. Je jedinou lektorkou v republice, která komplexně školí svoje žáky a trvale sleduje jejich práci a poskytuje další vzdělávání.

Pro koho je Dornova metoda vhodná

Dornovu metodu lze využít pro koně každého věku, doslova od hříběte po seinora. Posuny v kosterním aparátu už mohou vznikat při komplikovaném porodu a způsobovat zdravotní komplikace koni po celý život. U hříbat jsou poměrně časté blokády atlantooccipitálního skloubení, což Dornova metoda poměrně elegantně a snadno dokáže odstranit ( pokud se nejedná o blokádu komplikovanou vrozenou patofyziologií kostí etc.)

Dornova metoda, je stejně jako u psů a lidí nejvíce doporučována jako preventivní ošetření, zejména pak sportujících koní a koní v pracovní zátěži.

Dornova metoda je velice vhodná metoda v rehabilitaci zvířat po úrazech, po dohodě s ošetřujícím veterinárním lékařem, který stanoví vhodnost či nevhodnost ošetření zvířete touto metodou.

Dornovu metodu u koní lze doporučit zejména při:

  • po zaléčení akutního stádia laminitis
  • po kolizích na překážkách ( stržení překážky hrudní kostí, zakopnutí na překážce, pád na překážce), opět po dohodě s veterinářem
  • nerovnoměrné postoje – zúžený postoj, kravský postoj, špalkové kopyto, patofyziologie kopyt (nejlépe ve spolupráci s kovářem )
  • prevence sportujících koní před sportovní sezónou a po sezóně
  • při neochotě k pohybu koně, celkové ztuhlosti, bolestivosti zad, snížené výkonnosti, neochotě pracovat na jednu stranu

Pro koho DM vhodná není

Dornovou metodou nelze ošetřit zvířata, která nejsou klinicky zdravá,mají zvýšenou tělesnou teplotu, oteřenou ránu, vředy, mají zhmožděné a nebo narušené svaly, zlomeniny a nebo akutní revmatický stav kloubů, srostlé obratle. Březí zvíře může být ošetřeno ve výjimečném případě.
Zvíře, které utrpělo úraz, může být ošetřeno nejdříve za tři dny po úrazu a to po  zhodnocení stavu koně terapeutem a konzultaci s ošetřujícím veterinárním lékařem.

Nelze ošetřit zvíře, kterému byla diagnostikována rakovina.

POSTUP OŠETŘENÍ KONĚ DORNOVOU METODOU

  • před ošetřením koně obdrží majitel emailem informace o postupu při ošetření koně
  • seznámení terapeuta s koněm a jeho majitelem,  navázání kontaktu se zvířetem
  • obeznámení terapeuta se zdravotním stavem koně, majitel vyplní kartu zvířete a souhlas s ošetřením
  • zrakové posouzení zvířete, zrakové posouzení koně v pohybu na vodítku, kůň je předvedený majitelem
  • ošetření Dornovou metodou, majitel je vždy přítomen
  • seznámení majitele s výsledkem ošetření, případné doporučení na další vyšetření u veterinárního lékaře (viz níže)
  • ošetření koně trvá cca 60 minut

Spolupráce s veterinárním lékařem

Pokud bude ošetřováno zvíře po úraze, nemoci a nebo operaci, vyžaduji předem sdělení kontaktu na Vašeho veterinárního lékaře za účelem konzultace stavu Vašeho koně. Vyhrazuji si právo terapii koně odložit na pozdější termín, bude-li to vyžadovat zdravotní stav zvířete.

Po terapii DM Vám mohu doporučit návštěvu veterinárního lékaře ohledně RTG vyšetření problémových partií, případně dalších vyšetřeních. Zda doporučení budete akceptovat, je rozhodnutí Vaše.

Protože kůň a jezdec tvoří jeden celek, je velice vhodné, když terapii Dornovou metodou absolvuje i samotný jezdec. Protože pouze vyvážený kosterní aparát koně a vyvážený kosterní aparát jezdce může tvořit harmonický pár.

Informace o Dornově metodě PLUS pro lidi naleznete zde.

IMG_20160719_184747