Dornova metoda PLUS pro lidi

Dornova metoda PLUS pro lidi

Dornova metoda je jemná manuální technika, napravující chybné postavení kostí a kloubů v těle. To se děje za aktivního pohybu pacienta. Dornova metoda pro lidi je bezpečná technika, pracujeme za přirozeného pohybu tlakem na příslušný kloub či obratel dlaní a nebo palcem do prahu bolesti pacienta.

Dornova metoda vyrovnává statiku těla, a hlavně odstraňuje příčinu problému a ne pouze příznaky. 

Dornova metoda odstraňuje hlavní příčinu mnoha potíží s páteří, držením těla a celkovou statikou těla a tou je nerovnost končetin, zapříčiněná špatným uložením kyčelní hlavice do jamky, a nerovné postavení pánve. (což je mimochodem častou příčinou neplodnosti žen a dnes už je zaevidovaných mnoho a mnoho dětí narozených právě po ostranění posunů a blokád v těle matky Dornovou metodou ). Jako zázrakem po usazení kyčlí na fyziologické místo a dorovnání pánve se skoliotické držení těla mírní. Šarlatánství? Nikoliv. Osa páteře se křiví ve snaze tělo udržet pokud možno v ose. Pokud je křivý základ (=délka končetin, rovnováha pánve), zákonitě nemůže být rovný zbytek těla.

Je to to samé, jako byste se rozhodli na křivém základu domu postavit rovnou stavbu. Špatné postavení obratlů ovlivňuje i funkci vnitřních orgánů a také psychiku člověka. Tělo dokáže nerovnosti delší dobu kompenzovat jinými nerovnostmi, dlouhodobými svalovými spasmy, ale jednoho dne je člověk nucený vyhledat odborníka s akutní bolestí zad. Pokud se nejedná o bolest vzniklou úrazem či nehodou, rozhodně se nejedná o náhlý problém. Tělo už jen dosáhlo maximálních možností, jak se snažit udržet tělo různými patofyziologickými postaveními v opěrném aparátu udržovat v mezích mírné a nebo žádné bolestivosti a rozumné funkčnosti. Ale jednoho dne už tělo dál nemůže a objeví se bolest a omezení funkčnosti postižené oblasti….

páteř naležato

Původ Dornovy metody

Dieter Dorn,( * 13. 8 1938; † 19. 1 2011),  majitel pily v Lautrachu v Allgau si zablokoval páteř a proto  vyhledal sedláka známého tím, že umí napravovat bolavá záda nejen lidem, ale i zvířatům, především koním. Sedlák panu Dornovi pomohl od bolesti a pana Dorna jeho práce zaujala a naučil se od něj několik hmatů. Zanedlouho sedlák zemřel a pan Dorn začal sám intuitivně pomáhat lidem v okolí a postupně vypracoval metodu, kterou jeho žáci nazvali DORNOVA METODA.

Dornova metoda v Čechách

Do České republiky se tato metoda dostala díky Mgr. Zuzaně Prouzové, která žila v Německu a tuto metodu se naučila a přivezla k nám.  Zuzana Prouzová a Josef Púry vyučují u nás v ČR Dornovu metodu PLUS ( Plus proto, protože se původní dornovská metodika rozšířila o mnoho nových a užitečných hmatů a stále se vyvíjí dále a také proto, aby se odlišili od jiných „lektorů“ v masérských školách, kteří houfně Dornovu metodu učí také ). Oba lektoři jsou autorizovaní mezinárodní společností Dornovy metody, certifikáty jimi vydané mají platnost na celém světě. Jsou uvedeni v mezinárodní listině akreditovaných lektorů.

Pro koho je Dornova metoda vhodná

Pro každého člověka každého věku vyjma níže uvedených kontraindikací.

Dornova metoda je prospěšná jako preventivní péče o opěrný aparát i jako nástroj pro řešení zdravotních obtíží:

 • odstranění dlouhodobých bolestí hlavy a migrén
 • bolesti zad
 • neplodnost bez určené příčiny
 • zlepšení funkce pohybového aparátu
 • zmírnění projevů artrozy kloubů
 • skolioza páteře a skoliotické držení těla

Pro ošetření Dornovou metodou existují kontraindikace a částečné kontraindikace, kdy nelze aplikovat tuto metodu vůbec a nebo s omezením:

 • výhřez meziobratlových plotének
 • revmatoidní artritida
 • artroza 4.stupně
 • úraz, který nebyl vyšetřen lékařem mladší šesti týdnů
 • rakovina
 • osteoporoza
 • rozštěp páteře

Před ošetřením budete terapeutem požádáni o vyplnění zdravotního dotazníku a proběhne vstupní pohovor k ošetření, který slouží k seznámení pacienta s průběhem terapie a k vyloučení možných kontraindikací.

páteř web 2

 

About the author

Zuzana Wildmannová administrator

Doporučený terapeut Dornovy metody pro zvířata a odborný konzultant Dornovy metody pro zvířata, zároveň také terapeut Dornovy metody pro lidi, respektive Osteodynamiky a lektor první pomoci, akreditovaný zkouškou MŠMT. V současné době student Vyšší odborné školy zdravotnické v Praze v oboru Diplomovaný zdravotnický záchranář.

Leave a Reply